Żadna Toskania ani Sycylia. Jedne z najlepszych lodów na świecie są serwowane w Polsce

Lodziarnia z Baborowa na Opolszczyźnie została wyróżniona w prestiżowym, międzynarodowym rankingu w ramach Gelato Festival. Właściciel lokalu, Tomasz Szypuła, uplasował się w pierwszej dziesiątce mistrzów serwowania tego orzeźwiającego deseru.

Gelato Festival od 2015 roku ma na celu wyłonić prawdziwych mistrzów w swoim fachu. Osoby wyróżnione w rankingu to kulinarni rzemieślnicy, którzy serwują jedne z najlepszych lodów na świecie. W tym roku doceniono m.in. Polaka - Tomasza Szypułę. 

Zobacz wideo Kilka przepisów na lody, które zrobisz w domu

Najlepsze gelato w Polsce i jedne z najlepszych na świecie. Polak doceniony w rankingu

W tegorocznym Gelato Festival World Ranking nie zabrakło zaskoczeń. Pierwsze miejsce przypadło - o dziwo - nie włoskiej lodziarni, a węgierskiej (Fazekas Cukrászda). Na drugiej pozycji znalazła się Giovanna Bonazzi, właścicielka La Parona del Gelato z Parony, podium natomiast zamyka lokal Savannah's Kitchen z San Francisco. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło polskiego akcentu. Tomasz Szypuła z Baborowa w woj. opolskim zajął ósme miejsce w międzynarodowym rankingu. Warto nadmienić, że w konkursie oceniano ok. ośmiu tysięcy lodziarzy z pięciu kontynentów.

Polski mistrz w serwowaniu gelato zdradził w rozmowie z RMF FM, że dziennie sprzedaje w pracowni od 50 do 200 kilogramów lodów. Do najpopularniejszych smaków należą: śmietanka, czekolada i pistacja. Zainteresowaniem cieszą się też smaki o bardziej tajemniczych nazwach - chyćka oraz cud, miód i orzeszki. Zapytany o klucz do sukcesu odpowiedział, że są to "najlepsze składniki, odpowiedni bilans tych składników, dobre połączenia smakowe i mnóstwo serca".

Lody a gelato - czym się różnią?

Historia gelato sięga wielu lat wstecz. Doskonale nam dziś znane pyszne lody zapoczątkowane zostały we Włoszech, a dokładniej - na Sycylii. Jaka jest jednak różnica między "zwykłymi" lodami a tymi włoskimi? Baza składników jest podobna i składa się z żółtek, śmietany oraz mleka. Różnica pojawia się w proporcjach. We włoskich lodach znajdziemy więcej mleka, a mniej śmietanki i jaj, co przekłada się na mniejszą zawartość tłuszczu.

Po drugie, prawdziwe gelato przyrządzane jest jedynie z naturalnych składników, z kolei produkcja lodów przemysłowych zakłada wykorzystanie licznych barwników i konserwantów. Co więcej, włoskie desery zawierają mniej cukru i są mniej kaloryczne. Różnicę widać nie tylko w smaku, ale i w konsystencji. Te klasyczne są bardziej kremowe i "puszyste", a gelato chylą się ku gęstszej, gładszej teksturze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.