Czy jajka powinno się przechowywać w lodówce? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy nie wyobrażają sobie, by nie stały w warunkach chłodniczych, inni są zwolennikami trzymania ich poza lodówką. W tej drugiej grupie jest córka Magdy Gessler, Lara.
W programie Marzeny Rogalskiej "Rogalska Show", który emitowany jest w TVN Style, Lara Gessler została zapytana o to, co ma w lodówce. Wymieniła napój roślinny, a potem przeszła do jajek i podkreśliła, że je trzyma poza nią, czym wywołała spore zdziwienie prowadzącej. "Nie wiedziałam tego" - przyznała Rogalska.
A gdzie w sklepie stoją?
- zapytała cukierniczka. Marzena Rogalska chwilę się zastanowiła i odpowiedziała, że przecież stoją tam, gdzie jest chłodniej. Lara Gessler nie do końca się z nią zgodziła i stwierdziła, że zazwyczaj są na regałach.
Generalnie jajka trzyma się poza lodówką, dlatego że potem jajecznica wychodzi delikatniejsza, a jak masz jajko na miękko ugotowane z jajka wyciągniętego z lodówki, to białko zawsze będzie gumowe.
Na temat przechowywania jaj wypowiadała się dla Haps.pl Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. "Na zewnętrznej powierzchni opakowań jaj znajduje się informacja zalecająca nam przechowywanie jaj po zakupie w warunkach chłodniczych. Sądzę, że z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa najlepszym miejscem do przechowywania jaj po zakupie jest właśnie lodówka" - mówiła wówczas. Niższa temperatura ogranicza bowiem aktywność bakterii. Dzięki temu jajka są dłużej trwałe i dłużej zachowują wysoką jakość.
Dodaje jednak, że nie ma przymusu trzymania jaj w lodówce. Można przechowywać je poza urządzeniem, ale i tak trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.
Jeśli nie mamy takiej możliwości lub sami decydujemy się na przechowywanie jaj w innych warunkach, to wybrane miejsce powinno mieć jak najniższą temperaturę. Dodatkowo powinno być suche, pozbawione silnego nasłonecznienia i zbyt niskiej wilgotności powietrza. Należy także unikać nagłych zmian temperatury - to bardzo ważne.
Dlatego właśnie nie zaleca się trzymania jajek na drzwiach lodówki, mimo że to właśnie tam najczęściej są wyznaczone na nie specjalne miejsca i podstawki. Ciągłe otwieranie drzwi sprawia jednak, że produkty poddawane są wspomnianym przez specjalistkę wahaniom temperatury. Jako najlepsze miejsce dla jajek w lodówce wskazuje się środkową półkę.
Poza lodówką jajka mogą stać maksymalnie 14 dni. W lodówce, gdzie utrzymywana jest temperatura 2-8 stopni Celsjusza, mogą wytrzymać nawet 5 tygodni.
Tak naprawdę zależy to od sklepu. W niektórych stoją na półkach, w innych trzymane są w lodówkach. Warto też pamiętać, że sklepy są klimatyzowane, dzięki czemu łatwiej im utrzymać stałą, nieco niższą temperaturę. Portal Spożywczy zapytał o sposób przechowywania jaj przedstawicieli Biedronki, Lidla i Kauflandu.
Ze względu na fakt, że duże wahania temperatury, w związku z chłodzeniem i następnie ogrzaniem, mogą powodować skraplanie się pary wodnej na skorupie jaja i stwarzać warunki dla rozwoju mikroustrojów, unikamy chłodzenia jaj
- tłumaczył Dariusz Piotrowski, młodszy menedżer ds. jakości produktów świeżych w sieci Biedronka. Dodał, że jest to zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami. "Zalecenie widniejące na opakowaniach jest to informacja dla klienta docelowego. Jaja przed sprzedażą klientowi docelowemu nie powinny być schładzane" - stwierdził.
Podobnie sytuacja wygląda w Lidlu. "(...) aby uniknąć znaczących zmian temperatury, jaja nie są ustawione w chłodni: jeśli klient kupiłby jaja z lodówki, po czym zapakował je do sklepowego wózka, przetransportował do nagrzanego samochodu znajdującego się na parkingu i pojechał do domu - mógłby niechcący spowodować skok temperatury i wpłynąć negatywnie na świeżość produktu" - wyjaśniała Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska.