Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Jedni mówią, że tak, a inni, że nie. Kościół stawia sprawę jasno

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Choć dla większości osób nie są to pierwsze święta, to i tak pojawiają się wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że należy przestrzegać postu. Inni zaś uważają, że w Wielką Sobotę można już jeść mięso. Na szczęście kościół stawia sprawę jasno.

Wielka Sobota jest dniem, który poprzedza najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, czyli Wielkanoc. Niewiele osób wie jednak, czy tego dnia nadal trzeba pościć. Wyjaśniamy, czy w Wielką Sobotę trzeba się powstrzymać, czy można śmiało jeść pokarmy mięsne. 

Zobacz wideo Przepis na chrupiący domowy chleb

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy można jeść mięso? 

Wielka Sobota w Kościele katolickim jest dniem żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa i oczekiwania na jego Zmartwychwstanie. Tego dnia wierni udają się do kościołów z wielkanocnymi koszyczkami, aby poświęcić znajdujące się w środku tradycyjne potrawy. Niewiele osób wie jednak, czy to również dzień postu.  

Zdaniem Episkopatu Polskiego, mimo że post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkowy, a jego złamanie nie jest grzechem, tego dnia powinno powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Okazuje się jednak, że post w Wielką Sobotę jest przestrzegany różnie - w zależności od regionu czy domu. Często jest tak, że post przestaje obowiązywać, gdy wrócimy do domu ze święconką. W innych domach jest z kolei przestrzegany aż do śniadanie wielkanocnego w niedzielę.  

Co jeść w Wielką Sobotę? Kościół pozostawia pełną dowolność 

To, co będziemy jeść w Wielką Sobotę, zależy więc wyłącznie od nas. Mimo to większość katolików decyduje się na to, by tego dnia nie objadać się słodyczami i nie pić alkoholu. Warto postawić na spożycie ryb, jaj i nabiału. 

Na śniadanie doskonale sprawdzą się pasty rybne - na przykład z makreli w pomidorach, a na obiad makaron z łososiem czy piersią z kurczaka. Łatwo przygotujesz też szybką kolację - na przykład bułki z twarogiem i miodem lub rzodkiewką. Takie lekkie posiłki to strzał w dziesiątkę przed świątecznym obżarstwem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.