Kotlety mielone to w naszym kraju jjedno z tradycyjnych dań obiadowych. By były idealne, należy je przyrządzić z mieszanego mięsa, z dodatkiem czerstwej bułki namoczonej w mleku, która nadaje im puszystości i aromatyczną, przysmażoną cebulką. Tradycjonaliści smażą je jeszcze na smalcu, który ponoć nadaje kotletom najlepszego smaku.
mała czerstwa bułka
125 ml mleka
500 g łopatki wieprzowej
500 g pręgi wołowej
cebula
2 ząbki czosnku
olej
2 małe jajka
po pół łyżeczki majeranku i tymianku
sól
pieprz
100 g bułki tartej
łyżka masła
Przepis podstawowy na masę z mielonego mięsa: czerstwą bułkę zalewamy mlekiem na 15 minut, odciskamy. Mięso oczyszczamy ze ścięgien, błon i żył. Dzielimy na kawałki i mielemy razem z odciśniętą bułką. Cebulę i czosnek obieramy, siekamy i szklimy na oleju. Studzimy, dodajemy do mielonego mięsa, wbijamy jajka (wcześniej jajka możemy roztrzepać), wsypujemy majeranek i tymianek, dodajemy po szczypcie soli i pieprzu dla smaku. Dokładnie wyrabiamy rękami kilka minut, aż masa będzie jednolita i pulchna. Przygotowanie mielonych kotletów: z masy formujemy kulki, a potem spłaszczamy je tak, by powstały owalne kotlety grubości około 2 cm. Kotlety obtaczamy w tartej bułce, nadmiar strzepujemy. Smażymy na złoty kolor na oleju i maśle (po usmażeniu najlepiej przykryć patelnię, zostawiając małą szczelinę, i tak pozostawić kotlety na 10 minut, by doszły).
Choć zazwyczaj przygotowuje się jej z mieszanki mięsa wieprzowego i wołowego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć na przykład po drób.
1 podwójna pierś z kurczaka
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
1 kajzerka
mleko do namoczenia kajzerki
sól i pieprz do smaku
bułka tarta
olej do smażenia
Pierś z kurczaka umyj i oczyść. Kajzerkę namocz w mleku. Kiedy zmięknie, odciśnij. Mięso i kajzerkę zmiel. Dodaj drobno posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, jajko, dopraw solą i pieprzem. Dobrze wymieszaj. Z masy formuj kotlety, obtaczaj w bułce tartej i smaż na gorącym oleju na złoty kolor.
Wersja kotletów dla leniwych? Zrób je z surowej białej kiełbasy. Jeśli jeszcze w środek włożysz ugotowane jajka, powstaną kotlety po szkocku. Możesz podawać je na przykład z sosem chrzanowym lub musztardowym.
10 jajek
800 g surowej białej kiełbasy
po 1 posiekanym pęczku szczypiorku i natki
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżka ostrej musztardy
sól
pieprz
125 g mąki
150 g tartej bułki
olej do głębokiego smażenia
3 łyżki oliwy
Do rondla z zimną wodą wkładamy 8 jajek, gotujemy 3-4 minuty, licząc od zagotowania się wody. Hartujemy w zimnej wodzie, obieramy. Wyciskamy mięso z osłonek kiełbasy, dodajemy zioła, gałkę, musztardę. Solimy i pieprzymy, wyrabiamy, dzielimy na 8 porcji. Lepimy z nich kulki, spłaszczamy je na owalne placuszki (najlepiej robić to rękami oprószonymi mąką). Każde jajko obtaczamy w mące, układamy pośrodku jednego mięsnego placuszka, obklejamy masą ze wszystkich stron. Potem panierujemy kolejno w mące, 2 roztrzepanych jajkach i tartej bułce. Rozgrzewamy olej do 150°C. Jeśli nie mamy ani frytownicy, ani termometra kuchennego, robimy próbę, wrzucając na gorący olej kawałek ziemniaka - jeśli szybko się przyrumieni, można smażyć. Wkładamy jajka, smażymy 4 minuty, odwracając w trakcie smażenia. Przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Jajka podajemy, gdy tylko lekko ostygną - świetnie smakują z korniszonami albo marynowaną cebulką.
Dzięki dobrym dodatkom zwykłe kotlety mielone mogą stać się wyjątkowym daniem. Jeśli lubisz bałkańskie smaki, podaj do nich na przykład sos ljutenica.
500 g mielonego mięsa mieszanego
100 ml posiekanej drobno natki pietruszki
1 jajko
2 łyżki stołowe drobno posiekanego miąższu pomidora bez pestek
1 łyżeczka tymianku
sól
pieprz
olej do smażenia
Z podanych składników wyrabiamy jednolitą masę i formujemy okrągłe, płaskie kotleciki. Smażymy na gorącym oleju. Podajemy z sosem ljutenica.
Autor: Fiolka Najdenowicz
Nie spodziewałeś się, że kotlety mielone mogą wyglądać elegancko? Oto dowód - z masy formuj małe kuleczki, panieruj je i smaż. Możesz ozdobić je listkami bazylii lub plastrami cukinii. Zielone dodatki sprawią, że danie będzie lżejsze. Podawaj solo, z sosem lub z sałatą z warzywami.
500 g mięsa mielonego drobiowego lub mieszanego
1 bułka kajzerka
1 szklanka mleka
1 jajko
1 cebula czerwona drobno posiekana i podsmażona na oliwie
1 pęczek lub doniczka natki
1 łyżeczka kuminu lub garam masali lub zmielonego kminku
oliwa lub olej do smażenia
sól
pieprz
Cebulę obierz, drobno pokrój i podsmaż na oliwie. Bułkę namocz w mleku i odciśnij. Do mięsa dodaj rozdrobnioną bułkę, cebulę, posiekane listki natki i jajko. Masę dokładnie wyrób, dopraw kuminem, solą i pieprzem. Uformuj małe kuleczki i smaż je na rozgrzanym oleju, obracając, aby się zrumieniły z każdej strony. Odsączaj na ręczniku papierowym. Podawaj na sałacie ułożone w piramidkę lub ponabijane na patyczki do szaszłyków.
Autor: Junona Lamcha-Grynberg