Placki ziemniaczane to po prostu klasyk. Niezależnie od tego, czy podaje się je solo, z sosem czy posypane cukrem, często pojawiają się w polskich kuchniach. Jak się zabrać za ich przyrządzanie? Oto prosty przepis.
Składniki:
Takie placki idealnie smakują jedzone bez żadnych dodatków. Warto jednak wzbogacić posiłek o kleks z kwaśnej śmietany, sos grzybowy lub - na wzór węgierski - aromatyczny gulasz mięsny, na przykład z tego przepisu.
Przepis pochodzi z: Jak zrobić placki ziemniaczane? Przepis podstawowy na tradycyjne placki i kilka przydatnych porad, by wyszły idealne. Jeśli poszukujecie wskazówek, jak zrobić je perfekcyjnie, zajrzyjcie do tego poradnika.
Pora na kolejny klasyk, tym razem typowo na słodko. Placki z jabłkami niemal momentalnie przywodzą na myśl babcie. Nic dziwnego, że chętnie zabierają się za ich przygotowanie, bowiem placki z jabłkami robi się szybko, łatwo i ze składników, które często mamy w domach. Jak je zrobić samodzielnie?
Składniki:
Oraz:
Wskazówka: Do masy można dodać także aromatyczne przyprawy. Idealnie sprawdzi się szczypta cynamonu, kilka kropli olejku migdałowego lub łyżeczka cukru waniliowego.
Pora na zaspokojenie głodu osób, które uwielbiają placki na bazie warzyw. Oto wyjątkowo chrupiące placuszki z cukinii, obok których po prostu nie da się przejść obojętnie. Receptura jest bardzo prosta.
Składniki:
Po zdjęciu z patelni warto je odsączyć na ręczniku papierowym. Placki można podawać jako dodatek, na przykład do drobiu lub jako samodzielne danie z ulubionym sosem lub po prostu ze śmietaną.
Przepis pochodzi z: Jak zrobić chrupiące placki z cukinii? Prosty przepis i kilka porad. Odwiedźcie tę stronę, przygotowaliśmy tam dla was więcej wskazówek, jak zrobić idealne placki z cukinii.
Jeśli lubicie cukiniowe wynalazki w kuchni, przenieście przygotowywanie placków z patelni do gofrownicy. Zobaczcie, jak łatwo zrobić gofry z cukinii.
Jeśli akurat jesteśmy na diecie lub po prostu wolimy placki w nieco lżejszej wersji, warto przygotować te z małą ilością mąki, za to na bazie twarogu. Taka alternatywa z pewnością posmakuje i tym liczącym kalorie, i łasuchom. Podpowiadamy, jak je przygotować.
Składniki:
Oraz:
Takie placki można podawać z cukrem pudrem, ulubionym dżemem, świeżymi owocami, jogurtem lub śmietaną, syropem klonowym, miodem, sosem karmelowym albo czekoladowym. W tej podstawowej wersji idealnie smakują z praktycznie każdym dodatkiem. Pyszne są także solo.
Wskazówka: Jeśli macie trochę więcej czasu, warto nie ubijać od razu białek, a mieszankę z żółtkami odstawić na godzinę, by 'odpoczęła'. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego dobrze jest to zrobić. Przed smażeniem wystarczy ubić białka i ostrożnie połączyć z gotową masą.
Wskazówka 2: Z kolei jeśli się spieszycie, a nie zależy wam na bardzo puszystych plackach, możecie pominąć ubijanie białek i połączyć składniki z całymi jajkami. Placki będą równie delikatne i smaczne, ale mniej napowietrzone.
Teraz prawdziwa gratka dla fanów placków na słodko, bardzo słodko! Z zewnątrz wyglądają całkiem niepozornie - ot, zwykłe pankejki. Ale w środku skrywają słodką niespodziankę w postaci czekoladowego nadzienia. Oto, jak je zrobić i zaskoczyć domowników.
Składniki na około 6 dużych placków:
Dodatkowo:
Przepis pochodzi z: Wszyscy lubimy niespodzianki! Amerykańskie naleśniki z nutellą w środku
Kolejna propozycja to coś dla wielbicieli nie tylko pysznych, lecz także pięknie podanych placuszków. Nasze placki z pieczarkami sprawdzą się i na co dzień, i na przyjęcie. Ich przygotowanie? Bardzo proste.
Składniki:
Przepis pochodzi z: Krótka historia o miłości z plackami z pieczarkami