Placki ziemniaczane to jedno z naszych ulubionych polskich dań. Złociste i chrupiące, doskonale smakują zarówno na słono, na przykład z gulaszem, sosem pieczarkowym czy po prostu ze skwarkami i cebulką. Wiele osób ze smakiem zajada jednak również placki ziemniaczane na słodko. W tym przypadku placki ziemniaczane podaje się zazwyczaj z cukrem, musem jabłkowym albo gęstą, kwaśną śmietaną.
Placki ziemniaczane - jak wiadomo - przygotowuje się głównie z ziemniaków. Tylko jakie ziemniaki do placków? Jaka odmiana najlepiej się sprawdzi? Zazwyczaj poleca się w tym przypadku mączyste odmiany ziemniaków (o wysokiej zawartości skrobi), czyli typ C, np. Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun czy Gustaw. Jeśli ich nie macie, możecie również wykorzystać ziemniaki ogólnoużytkowe (typu B), np. Irga, Flaming, Orlik lub Sante.
Ziemniaki na placki ziemniaczane najpierw obieramy, a następnie myjemy i ścieramy na tarce. Jeśli chcemy, żeby w plackach widoczne były "ścinki" ziemniaków, zetrzyjmy je na tarce o dużych oczkach. Jeśli natomiast wolimy gładkie placki, wykorzystajmy tę stronę tarki, na której znajdują się małe, gwiazdkowe otworki.
Jeśli placki ziemniaczane będziemy przyrządzać i serwować na słono, do ciasta dodajmy również cebulę. Jeśli podajemy je na słodko, dodatek cebuli można pominąć. Niezbędnymi składnikami są natomiast jajko i mąka, które skleją masę.
(na około 20 placków, przygotowanie: 45 minut)
Uwagi:
* Mączyste (skrobiowe) ziemniaki mają mniejszą zawartość wody, zazwyczaj są odmianami żółtymi (typ B i C).
** Cebuli nie musimy dodawać do placków, które zamierzamy jeść na słodko (z cukrem, miodem, jogurtem, owocami).
Autor: Honorata Piwowarska, przepis pochodzi z Magazynu Kuchnia
By nasze placki były idealne, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze starte na tarce ziemniaki trzeba porządnie odsączyć z nadmiaru płynu. To przez niego są nadmiernie wilgotne po usmażeniu. Po drugie na patelnię nie wykładamy zbyt dużej ilości ciasta naraz - każdy placek, jeśli ma być chrupiący, powinien być cieniutki.
Jak smażyć placki ziemniaczane, żeby nie były za tłuste? Sekretem jest wykładanie placków na mocno rozgrzany, ale nie dymiący tłuszcz. Olej lub smalec powinny mieć temperaturę około 180 stopni Celsjusza. To dzięki niej placki będą złociste i chrupiące. Ile smażyć placki ziemniaczane? Każdy z nich smażymy na każdej ze stron do momentu zrumienienia. Zwykle trwa to około 2-3 minut (jeśli macie grubsze placki lub mniejszy ogień, może się okazać, że będziemy musieli wydłużyć czas smażenia).
Dlaczego placki ziemniaczane się przypalają? Jeśli macie tego typu problem, to znaczy, że pewnie smażycie placki na zbyt mocnym ogniu, a tłuszcz, na którym je smażycie jest zbyt gorący. Zmniejszcie ogień, a placki nie będą się już przypalały.
Dlaczego placki ziemniaczane są surowe w środku? Zapewne z tego samego powodu, co powyżej, czyli smażycie je po prostu na za dużym ogniu. W efekcie z zewnątrz są złociste, ale w środku nie zdążyły jeszcze się dosmażyć. Wystarczy zmniejszyć nieco ogień i wydłużyć czas smażenia.
Dlaczego placki ziemniaczane "piją" olej? W tym przypadku przesadziliście w drugą stronę i albo wyłożyliście ciasto za wcześnie, zanim olej zdążył się rozgrzać, albo przez cały czas smażycie je na zbyt małym ogniu. Trzeba będzie nieco rozkręcić palnik (ale uwaga, nie za bardzo, żeby placki nie zaczęły się przypalać).
Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Wszystko przez to, że starte ziemniaki, jeśli przez dłuższy czas mają kontakt z tlenem, po prostu ciemnieją. Winny jest tutaj proces utleniania. Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ciemniały? Najlepiej po prostu smażyć je w niedługim czasie po starciu ziemniaków i przygotowaniu ciasta. Niektórzy radzą również, by do masy na placki dodać nieco sody oczyszczonej lub czegoś kwaśnego (octu, kwasku cytrynowego albo soku z cytryny). Te dwa dodatki wpłyną jednak na nasze placki - przez sodę staną się pulchniejsze, a za sprawą kwaśnego dodatku zmieni się ich smak.
Czemu placki ziemniaczane przywierają do patelni? Problemem jest najpewniej to, że zbyt słabo natłuściliście patelnię. Żeby placki nie przywierały, potrzebna jest odpowiednia warstwa oleju, smalcu lub masła klarowanego. Jeśli nie chcecie stosować zbyt wiele tłuszczu, przygotujcie placki ziemniaczane z piekarnika z naszego przepisu.
Czemu placki ziemniaczane się rozpadają? Winne są tutaj prawdopodobnie niewłaściwie proporcje składników ciasta. By było kleiste i nie rozpadało się podczas smażenia, powinno zawierać jajko oraz nieco mąki ziemniaczanej. Jeśli pierwsza partia placków była nieudana, dodajcie do masy na placki nieco więcej mąki.
Dlaczego placki ziemniaczane są za twarde? Tu też możecie podejrzewać, że nieodpowiednio dobraliście proporcje składników. Najpewniej po prostu dodaliście do masy na placki za dużo mąki ziemniaczanej.