Jak pozbyć się plam po jedzeniu z plastikowych opakowań? Wykorzystaj ocet i sodę

Nosisz własne jedzenie do pracy lub szkoły? W takim razie na pewno przynajmniej jeden pojemnik poplamił ci się sosem pomidorowym tak, że już nie da się go doczyścić. Czy na pewno? Są domowe sposoby, by raz na zawsze pozbyć się tych plam.

Zazwyczaj jedzenie do pracy niesiemy w plastikowym pojemniku, w którym można je później wygodnie podgrzać i zjeść. Takie pudełka mają wiele zalet, ale też jedną istotną wadę. Niekiedy zabarwiają się na pomarańczowo (przede wszystkim przez sos pomidorowy) tak, że nie da się ich już doczyścić. Nie pomaga nawet mycie w zmywarce. Są jednak domowe sposoby, które mogą wam pomóc pozbyć się tych brzydkich plam.

Brudne plastikowe pojemniki? Pomogą ocet i soda

Pasta z sody oczyszczonej i moczenie w roztworze wody z octem powinny pomóc pozbyć się uciążliwych plam i trudnych do usunięcia zabrudzeńPasta z sody oczyszczonej i moczenie w roztworze wody z octem powinny pomóc pozbyć się uciążliwych plam i trudnych do usunięcia zabrudzeń Fot. Shutterstock

Jeśli właśnie przyniosłeś do domu pojemnik, który się zabarwił, na początku przepłucz go ciepłą wodą i postaw w zlewie. Następnie wypełnij go mieszanką wody i octu (połącz je w proporcjach 50:50 tak, żeby wypełniały cały pojemnik). Pojemnik z wodno-octowym roztworem zamknij pokrywką i pozostaw w zlewie na kilka godzin lub całą noc, jeśli zabrudzenie jest bardzo silne. Po tym czasie wylej jego zawartość i umyj go normalnie (ręcznie lub w zmywarce - jeśli zezwala na to producent).

Jeśli po odlaniu octowego roztworu okaże się, że pojemnik nadal jest zabrudzony, możesz jeszcze spróbować użyć sody oczyszczonej. Wsyp sporą ilość do pojemnika i dodaj kilka kropelek wody. Tak przygotowaną pastą szoruj pojemnik np. za pomocą gąbki lub kuchennej szczoteczki do naczyń.

Zobacz również:

Trzy praktyczne myki z użyciem sody oczyszczonej. Sprawdź, do czego może Ci się przydać! Zobacz film:

Zobacz wideo

Nie każdy sposób jest dobry

Wśród internetowych poradników można znaleźć również inne "sprawdzone" sposoby na plamy w pojemnikach. Jednym z nich jest używanie wybielacza lub proszku do prania. Odradzamy wam te metody. Przede wszystkim w ten sposób możecie się zatruć.

Jeśli denerwują was plamy na plastikowych pojemnikach, możecie też po prostu wymienić je na pojemniki szklane. Choć są o wiele cięższe i droższe od plastikowych, na pewno się nie zabarwią.

A jakie wy macie sposoby na doczyszczenie poplamionych plastikowych pojemników?

Więcej o: