Pstrąga możemy przygotować na różne sposoby. Może być to pstrąg pieczony, wędzony lub smażony. Mało które danie mięsne daje taki efekt, jak ryba przyrządzona w całości. A to nic prostszego, choć wydaje się dużą sztuką. Tak naprawdę wszystko zależy od ryby, jaką uda nam się pozyskać. Najpopularniejszą odmianą pstrąga jest pstrąg tęczowy
Jak wybrać dobrego i świeżego pstrąga? Znaków, dzięki którym dowiemy się, że ryba jest świeża, powinniśmy szukać w okolicy skrzeli, oczu i w kolorze łusek. Jeśli skrzela są czerwone, oczy szkliste i wypukłe, a łuski srebrzyste o nieco zielonkawym odcieniu, mamy do czynienia ze świeżym pstrągiem. Mięso pieczonego pstrąga powinno być delikatne i lekko słodkawe.
W sklepach musimy uważać na ryby, które były już kilkukrotnie mrożone i rozmrażane. Mogą być nie tylko niesmaczne, ale nawet szkodliwe dla naszego zdrowia. Kilkukrotne mrożenie możemy rozpoznać po nierównej warstwie glazury na rybie. W przypadku świeżej ryby o jej złej jakości świadczą również mętne i wklęsłe oczy, a także nieprzyjemny zapach.
Pstrąg z piekarnika to danie, do którego pasuje wiele dodatków. Jednym z najpopularniejszych zestawów jest pieczony pstrąg z ziemniakami. Do tego możemy również przygotować sałatkę z surowych warzyw. Doskonale się sprawdzają również frytki. Warzywa współgrające z pieczoną rybą to np. szparagi, karczochy, brokuły, fasolka oraz kalafior. Do pieczonego pstrąga pasują również plasterki cytryny.
Pstrąg z piekarnika to świetny przepis na pyszne danie na obiad lub kolację. Wystarczy parę kroków i mamy gotowego pstrąga na naszym stole. Możemy się nim delektować w połączeniu z ulubionymi dodatkami.