Kotlety rybne zamiast kotletów mielonych. Pyszny obiad na piątek

Kotlety rybne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kotletów mielonych. Można jeść je dokładnie tak jak te mięsne - jako danie główne w towarzystwie dodatków, a także wykorzystać je do burgerów rybnych lub przygotować w wersji mini, jak paluszki rybne. Sprawdź, jak przyrządzić kotlety rybne!

Kotlety rybne są świetnym sposobem na „przemycenie” większej ilości ryb w diecie. Ryby są źródłem wielu cennych składników odżywczych, ale wiele osób – a szczególnie dzieci – nie przepada za nimi. Dobrze przyrządzony kotlet rybny zasmakuje zarówno wielbicielom ryb, jak i tym, którzy podchodzą do nich niechętnie!

Kotlety rybne mielone ze szpinakiem

Składniki:

- 500 g filetów z ryby (np. dorsz, mintaj)
- 200 g szpinaku (rozdrobnionego lub dobrze posiekanego)
- 2 ząbki czosnku
- 2 jajka
- pieprz cytrynowy
- bułka namoczona w mleku lub w wodzie
- oliwa lub olej roślinny
- bułka tarta
- sól do smaku

Na patelni rozgrzej tłuszcz, wyłóż szpinak, dodaj posiekany czosnek i szczyptę soli. Duś przez 10 minut pod przykryciem. Następnie zostaw do ostygnięcia.

Rozmrożone filety z ryby rozgnieć widelcem lub zmiksuj. Dodaj roztrzepane jajka i dopraw pieprzem cytrynowym. Dodaj przestudzony szpinak i rozmieszaj wszystkie składniki. Zmiksuj jeszcze raz, jeśli nie są dobrze połączone. Następnie włóż bułkę namoczoną w mleku i rozgnieć dłonią ze szpinakowo-rybną masą. Odstaw na chwilę, a następnie formuj z masy kotleciki. Obtaczaj je w bułce tartej wysypanej na głęboki talerz i smaż na patelni z obu stron, aż będą rumiane.

Podawaj z kaszą gryczaną lub ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty.

Kotlety rybne z dorsza do fishburgerów - składniki:

  • 500 g filetów z dorsza (bez skóry)
  • 2 kajzerki namoczone w mleku
  • 2 jajka
  • trawa cytrynowa
  • dwie łyżki posiekanego koperku
  • sól, pieprzem

Kotlety rybne - krok po kroku:

  1. Ryby oraz bułkę należy rozdrobnić – użyj do tego maszynki do mielenia lub malaksera.
  2. Rozdrobnione filety oraz bułki zagnieć w dużej misce z dwoma jajkami.
  3. Trawę cytrynową oraz koperek posiekaj, a następnie dodaj do masy. Dopraw solą i pieprzem do smaku i wymieszaj ręką wszystkie składniki.
  4. Formuj z przygotowanej masy spłaszczone kulki. Tak przygotowane kotlety możesz usmażyć na zwykłej patelni (jeśli chcesz, obtocz je lekko w bułce tartej) lub na patelni grillowej, jeśli preferujesz wersję fit.
  5. Podawaj w pełnoziarnistych bułkach z dodatkiem świeżych warzyw i sosów – najlepiej tych o cytrynowym aromacie, koperkowych lub jogurtowych.

Kotlety mielone rybne – jak podawać?

Kotlet rybny w towarzystwie ziemniaków i surówki lub jako wkład do burgera to niejedyne możliwości podania ryby! Możesz także przygotować pyszne paluszki rybne domowej roboty. Te sklepowe niekiedy mają w składzie niepotrzebne dodatki i konserwanty, często też większą ilość panierki niż ryby. Warto więc przygotować domową wersję tej potrawy, za którą przepadają zwłaszcza dzieci! Porcje masy rybnej przygotowanej do smażenia ułóż na dużej desce do krojenia, rozpłaszcz ją i nożem uformuj brzegi, by powstał prostokąt. Później pokrój na paski i smaż lub piecz tak, jak tradycyjne paluszki!

Wskazówka: kotlety rybne możesz przyrządzać z filetów z ulubionej ryby. Nie musisz ich także mielić – wypróbuj wersję z mniej rozdrobnionym mięsem, podzielonym przy użyciu widelca lub posiekanym w drobną kostkę.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.