Jak zawekować mięso w słoiku? Dzięki temu jedzenie się nie zmarnuje

Wekowanie to sprawdzony sposób na przedłużenie żywotności mięs i innych produktów spożywczych. Wydaje się bardzo skomplikowanym procesem, ale wbrew pozorom to wcale nie jest trudna sztuka. Jak zawekować mięso samodzielnie? Oto kilka wskazówek.

Wekowanie - co to jest?

Wekowanie to proces pasteryzacji żywności. Dzięki niemu można przedłużyć przydatność do spożycia wielu gotowych potraw czy przetworów. Polega on na konserwowaniu produktów żywnościowych poprzez gotowanie ich w wekach, czyli słojach z wieczkiem i gumową uszczelką - stąd nazwa tego procesu. Dziś częściej używa się do tego celu zwykłych słoików z zakrętką typu twist-off. Wekowanie przydaje się szczególnie, gdy brakuje czasu na przygotowanie obiadu. Wystarczy sięgnąć po słoik gotowego sosu bolońskiego albo fasolki po bretońsku, by w kilka minut przyrządzić treściwe danie. Często też zdarza się, że po świętach zostaje sporo mięsa, z którym nie ma co zrobić. Wekowanie uchroni je przed zmarnowaniem. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy.

Tyndalizacja mięsa

Najbezpieczniejszym sposobem wekowania mięsa jest tyndalizacja. Proces ten zakłada trzykrotne gotowanie słoików z potrawą z jednodniową przerwą pomiędzy każdą turą. Ta metoda gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii z mięsa i to, że nie wydzieli się z niego niebezpieczny dla zdrowia jad kiełbasiany. W zależności od wielkości słoików, należy zastosować różne długości gotowania. W przypadku słoików o pojemności 600 ml jest to 60 minut, 40 minut i 30 minut. Pod koniec procesu wieczka słoików powinny być zassane do środka. To znak, że zostały poprawnie zawekowane.

Zobacz wideo Do przygotowywania przetworów warto pójść w kierunku zero-waste i wykorzystać słoiki, które już macie w domu. Zobaczcie, jak łatwo pozbyć się z nich etykiet.

Tyndalizacja mięsa - krok po kroku:

 1. Przygotowujemy mięso, mogą to być na przykład polędwiczki w sosie, wołowina po burgundzku, czy galareta wieprzowa. Ważne są dwa elementy: mięso i zalewa. Jeśli mamy resztki schabu lub pieczeni bez sosu, możemy zalać je bulionem. 
 2. Wyparzamy słoiki i nakrętki. Naczynia nie mogą być uszkodzone ani wyszczerbione.
 3. Wkładamy do środka kawałki mięsa i zalewamy sosem. Zostawiamy kilka centymetrów wolnej przestrzeni pod nakrętką.
 4. Oczyszczamy słoiki, jeśli je ubrudziliśmy. To ważne, by gwint słoika oraz nakrętka były czyste i suche. Można również przetrzeć je spirytusem, aby dodatkowo odtłuścić ich powierzchnię. Następnie porządnie zakręcamy słoiki.
 5. Na dnie dużego garnka kładziemy ścierkę. Dzięki niej słoiki nie będą obijać się o dno i się nie zniszczą. Ustawiamy słoiki na ściereczce.
 6. Następnie garnek zalewamy wodą tak, by jej poziom nie dosięgał do nakrętek. Jeśli do słoików włożyliśmy gorące mięso, wlewamy gorącą wodę, jeżeli zaś było chłodne, wlewamy zimną.
 7. Całość przykrywamy i gotujemy przez wskazaną ilość czasu, zależną od wielkości słoików.
 8. Po tym czasie wyjmujemy słoiki i studzimy je. Po upływie doby powtarzamy proces i odpowiednio zmniejszamy czas gotowania.
 9. Po trzecim gotowaniu i wystudzeniu słoików weki są gotowe.

Przechowywanie mięsa w słoiku

Jedzenie zawekowane w ten sposób można przechowywać nawet przez sześć miesięcy. Zaleca się trzymać je w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, choć nie jest to obowiązkowe. Tak przyrządzone mięso wystarczy otworzyć, przełożyć do garnka, podgrzać i serwować z ziemniakami, ryżem lub podać na kanapce.

Więcej o:
Komentarze (35)
Jak zawekować mięso w słoiku? Dzięki temu jedzenie się nie zmarnuje
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 2 razy 2

  No ale jak.....wekowanie w garnku, nie w zmywarce ? zdecydowalibyście się w końcu z tymi waszymi poradami.

 • topjar

  Oceniono 2 razy 2

  zeżarłem 10 letnią zardzewiałem mielonkę 20 lat temu była pyszna a ja żyję...

 • moulinne

  Oceniono 2 razy 2

  "Ta metoda gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii z mięsa i to, że nie wydzieli się z niego niebezpieczny dla zdrowia jad kiełbasiany."
  Po pierwsze: nie gwarantuje. Jedynie zmniejsza ryzyko.
  Po drugie: botulinotoksyna to raczej nie 'substancja niebezpieczna dla zdrowia', tylko jedna z silniejszych trucizn.

 • paseo

  Oceniono 6 razy 2

  Zamiast jak zaobserwować mięso w słoiku mamy do upojenia wędkowanie,wekowac,zawekowac itd.A ściereczkę kładzie się na dno po to,żeby szkło nie pękło od za wysokiej temperatury.I z całą pewnością NIE zostawiamy kilka centymetrów powietrza nad zawartością,lecz minimalnie,tyle,żeby zawartość nie wypełniał całkowicie słoika,żeby nie wystrzelił.

 • wiezet

  Oceniono 10 razy 2

  słoiki łelkalm tuuuu......

 • haha-to-ja

  Oceniono 3 razy 1

  a teraz test wyprawy z pkp d radomia redakcjo, zdaje sie ze są osoby z kwalifikacjami w redakcji

 • logedout

  Oceniono 1 raz 1

  Wieprzowinę krojoną w większe kawałki mieszamy z przyprawami i wkładamy surową (np. mięso z golonki). Niczym nie zalewamy bo sama puści wystarczająco sos. Można gotować albo wstawić na 2,5 godziny do piekarnika termoobieg 120 C.

 • goupille

  0

  Przepis na bimber dajcie!

 • bolek_i_jego_ozorek

  Oceniono 4 razy 0

  @dust-in-the-wind
  Nie oglądaj już więcej Terminatora. Nie rób sobie większej krzywdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX