Jak zawekować mięso w słoiku? Dzięki temu jedzenie się nie zmarnuje
Wekowanie - co to jest?
Wekowanie to proces pasteryzacji żywności. Dzięki niemu można przedłużyć przydatność do spożycia wielu gotowych potraw czy przetworów. Polega on na konserwowaniu produktów żywnościowych poprzez gotowanie ich w wekach, czyli słojach z wieczkiem i gumową uszczelką - stąd nazwa tego procesu. Dziś częściej używa się do tego celu zwykłych słoików z zakrętką typu twist-off. Wekowanie przydaje się szczególnie, gdy brakuje czasu na przygotowanie obiadu. Wystarczy sięgnąć po słoik gotowego sosu bolońskiego albo fasolki po bretońsku, by w kilka minut przyrządzić treściwe danie. Często też zdarza się, że po świętach zostaje sporo mięsa, z którym nie ma co zrobić. Wekowanie uchroni je przed zmarnowaniem. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy.
Tyndalizacja mięsa
Najbezpieczniejszym sposobem wekowania mięsa jest tyndalizacja. Proces ten zakłada trzykrotne gotowanie słoików z potrawą z jednodniową przerwą pomiędzy każdą turą. Ta metoda gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii z mięsa i to, że nie wydzieli się z niego niebezpieczny dla zdrowia jad kiełbasiany. W zależności od wielkości słoików, należy zastosować różne długości gotowania. W przypadku słoików o pojemności 600 ml jest to 60 minut, 40 minut i 30 minut. Pod koniec procesu wieczka słoików powinny być zassane do środka. To znak, że zostały poprawnie zawekowane.
Tyndalizacja mięsa - krok po kroku:
- Przygotowujemy mięso, mogą to być na przykład polędwiczki w sosie, wołowina po burgundzku, czy galareta wieprzowa. Ważne są dwa elementy: mięso i zalewa. Jeśli mamy resztki schabu lub pieczeni bez sosu, możemy zalać je bulionem.
- Wyparzamy słoiki i nakrętki. Naczynia nie mogą być uszkodzone ani wyszczerbione.
- Wkładamy do środka kawałki mięsa i zalewamy sosem. Zostawiamy kilka centymetrów wolnej przestrzeni pod nakrętką.
- Oczyszczamy słoiki, jeśli je ubrudziliśmy. To ważne, by gwint słoika oraz nakrętka były czyste i suche. Można również przetrzeć je spirytusem, aby dodatkowo odtłuścić ich powierzchnię. Następnie porządnie zakręcamy słoiki.
- Na dnie dużego garnka kładziemy ścierkę. Dzięki niej słoiki nie będą obijać się o dno i się nie zniszczą. Ustawiamy słoiki na ściereczce.
- Następnie garnek zalewamy wodą tak, by jej poziom nie dosięgał do nakrętek. Jeśli do słoików włożyliśmy gorące mięso, wlewamy gorącą wodę, jeżeli zaś było chłodne, wlewamy zimną.
- Całość przykrywamy i gotujemy przez wskazaną ilość czasu, zależną od wielkości słoików.
- Po tym czasie wyjmujemy słoiki i studzimy je. Po upływie doby powtarzamy proces i odpowiednio zmniejszamy czas gotowania.
- Po trzecim gotowaniu i wystudzeniu słoików weki są gotowe.
Przechowywanie mięsa w słoiku
Jedzenie zawekowane w ten sposób można przechowywać nawet przez sześć miesięcy. Zaleca się trzymać je w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, choć nie jest to obowiązkowe. Tak przyrządzone mięso wystarczy otworzyć, przełożyć do garnka, podgrzać i serwować z ziemniakami, ryżem lub podać na kanapce.
-
Sałatka jarzynowa na Wielkanoc. Bez niej trudno wyobrazić sobie święta. Mamy przepis
-
Planujemy święta. Inspiracje wielkanocne na dania z jajkami [PRZEPISY]
-
Naleśniki i racuchy budyniowe to hit. Tym razem na budyniach zróbcie murzynka
-
5 najważniejszych zasad korzystania ze zmywarki
-
Będzie odmrażanie gastronomii? Wiceminister rozwoju o możliwości otwarcia knajp. Bardzo ostrożnie