Antrykot wołowy - jak w najprostszy sposób przyrządzić doskonały stek?

Antrykot wołowy - król steków. Ta znakomita część wołu dla wielu domowych kucharzy w dalszym ciągu pozostaje zagadką. Czym się charakteryzuje? Co można z niego przyrządzić? Czym się różni od równie chętnie wybieranego rostbefu? Odpowiadamy.
Zobacz wideo

Antrykot - co to jest?

Antrykot wołowy to mięso z tuszy wołowej lub cielęcej, które znajduje się pomiędzy kręgosłupem a żebrami. Uznawane jest ono za jedno z mięs o najlepszym smaku i jakości, dlatego bardzo chętnie przyrządza się z niego steki. Na całej jego powierzchni występują drobne przerosty tłuszczu (tak zwany marmurek), które sprawiają, że przyrządzone mięso jest bardzo delikatne i soczyste.

Antrykot wołowyAntrykot wołowy Fot. Shutterstock

Antrykot można kupić w większości sklepów mięsnych. Warto upewnić się, że kupujecie mięso dobrej jakości, szczególnie wtedy, gdy planujecie wysmażyć krwiste steki lub zbytnio ich nie przyprawiać. Dobra wołowina obroni się w zasadzie bez przypraw. Jeśli taka nie będzie, nie pomoże nawet mocna marynata.

Co można przyrządzić z kawałka antrykotu? Wszelkie potrawy duszone i pieczone, na przykład gulasz bądź pieczeń wołową, a także smażone, w tym oczywiście stek. Jak go przyrządzić? Poniżej przedstawiamy najprostszy przepis.

Stek z antrykotu - składniki:

 • 2 plastry antrykotu o grubości około 2 cm
 • szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
 • szczypta soli
 • 1 łyżka masła klarowanego lub oleju

Stek z antrykotu - krok po kroku:

 1. Mięso wyciągamy około godziny przed smażeniem. Będzie poddawane krótkiej obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Jeśli więc położymy zimne steki na gorącej patelni, na zewnątrz będą przysmażone, a w środku zimne i twarde.
 2. Odcinamy przerosty tłuszczu, uważając, by pozostawić jego część. To on nadaje stekom soczystości.
 3. Każdy plaster z obu stron doprawiamy solą i pieprzem.
 4. Patelnię mocno rozgrzewamy, następnie dodajemy tłuszcz, a po chwili układamy mięso.
 5. W zależności od tego, jak wysmażone steki chcemy osiągnąć, należy dostosować czas, jaki spędzą one na patelni. Aby były krwiste (rare), należy je smażyć przez dosłownie 2 minuty z każdej strony. Średnio krwiste steki (medium rare) otrzymamy po smażeniu ich po 3 minuty, średnio wysmażone (medium done) będą po 5-6 minutach, zaś dobrze wysmażone (well done) potrzebują około 8 minut z obu stron.
 6. Gotowe steki odkładamy na deskę i przykrywamy folią aluminiową. Pozostawiamy je na ok. 5 minut, aby odpoczęły. W tym czasie soki równomiernie rozprowadzą się po mięsie i nie będą zbytnio wypływać podczas krojenia.
 7. Takie steki można podawać w całości lub pokroić w poprzek włókien i podać na sałacie.

Antrykot czy rostbef?

RostbefRostbef Fot. Shutterstock

Rostbef jest najdelikatniejszym kawałkiem tuszy. Podobnie jak antrykot ma przerosty tłuszczu, ale nieco mniejsze i są one skumulowane po boku, a nie w wewnątrz kawałka. Używa się go najczęściej do przyrządzania pieczeni, ale też steków. Jego struktura jest miękka, krucha i jednolita, w przeciwieństwie do antykotu, który łączy różne grupy mięśniowe (część mięśni międzyżebrowych i część mięśnia najdłuższego grzbietu). Dzięki marmurkowi stek z antrykotu będzie bardziej miękki i soczysty. Dla fanów mniej tłustych steków poleca się raczej rostbef. Dobrze jest jednak spróbować obu części tuszy, aby przekonać się, która z nich faktycznie najbardziej wam posmakuje.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.