Otwieranie słoików - jak to zrobić łatwo i z pomysłem?

Otwieranie słoików to ta kuchenna czynność, która niekiedy wymaga użycia specjalnych środków w postaci ścierki, noża lub... faceta. Ten pierwszy często nie jest wystarczający, drugi może uszkodzić wieczko albo otwierającego, zaś trzeci nie zawsze jest pod ręką. Jak otwierać słoiki, żeby się nie namęczyć? Na szczęście jest kilka sposobów.

Sposoby na otwieranie słoików

Otwieranie słoików na pewno nieraz spowodowało u was uszkodzenie skóry, wieczek lub zszarganie nerwów. Naczynia, które stały w piwnicy przed dłuższy czas i zdążyły się "zapiec" bywają prawdziwą zmorą. Przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na otwieranie słoików. Nigdy więcej siłowania się z wieczkami!

Sposób na otwieranie słoików - ścierka, recepturka lub gumowe rękawiczki

Czasem trudno jest otworzyć słoik, ponieważ ślizga się on w rękach. W efekcie kręcimy zarówno słoikiem, jak i nakrętką w tę samą stronę. Aby ustabilizować chwyt, wystarczy złapać wieczko przez lekko wilgotną ściereczkę i odkręcać. Ścierkę można zamienić na gumkę recepturkę, którą należy owinąć wokół nakrętki. Dobrą metodą jest też założenie gumowych rękawiczek, które przeciwdziałają ślizganiu się dłoni o szkło czy nakrętkę.

Sposób na otwieranie słoików - gorąca lub ciepła woda

Słoik należy wstawić do zlewu lub naczynia i przez chwilę polewać jego nakrętkę gorącą wodą. Sprawi ona, że chłodniejsze powietrze wewnątrz słoika zacznie zwiększać swoją objętość i będzie wypierało zakrętkę. Dodatkowo metalowe wieczko lekko się rozszerzy, więc łatwiej będzie je odkręcić (oczywiście po odczekaniu chwili, by się nie poparzyć). Należy jednak uważać, by słoik z zawartością nie był wyjęty wprost z lodówki, gdyż tak nagła zmiana temperatury może sprawić, że naczynie pęknie.

Zimny słoik można polewać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Zadziała to podobnie, jak w powyższym przypadku, ale bez obawy, że będziecie zbierać potłuczone szkło ze zlewu.

Otwieranie słoików to ta kuchenna czynność, która niekiedy wymaga użycia specjalnych środków w postaci ścierki, noża lub... faceta.Otwieranie słoików to ta kuchenna czynność, która niekiedy wymaga użycia specjalnych środków w postaci ścierki, noża lub... faceta. Fot. Shutterstock/SujaImages

Sposób na otwieranie słoików - rozwiązania siłowe

Popularnym i w miarę efektywnym sposobem jest uderzenie brzegiem wieczka o kant stołu lub podłogi. Ta metoda jednak ma swoje minusy, może bowiem uszkodzić stół, podłogę lub wieczko. Potrzeba więc sporo wyczucia i powierzchni, której (w razie czego) nie będzie szkoda zepsuć.

Bezpieczniejsze będzie uderzanie wieczka za pomocą drewnianej łyżki. Wystarczy kilka mocnych, ale nie destrukcyjnych stuknięć wokół rantu wieczka, by to się rozszczelniło i obluzowało.

Sposób na otwieranie słoików - tępy nóż do masła lub wąska łyżeczka

Jeśli inne sposoby nie pomogły, zawsze pozostaje podważenie wieczka w kilku miejscach za pomocą cienkiego, tępego narzędzia. Zadziała ono jak dźwignia. W ten sposób uda wam się odessać przykrywkę i łatwo ją odkręcić. Należy jednak uważać, by nie zrobić krzywdy ani sobie, ani nakrętce. Niekiedy zdarza się też ułamać kawałek noża, dobrze więc wybrać przyrząd, który się łatwo nie zepsuje lub po prostu zmienić metodę.

Sposób na otwieranie słoików - gadżety

W sklepach można kupić sporo gadżetów, które pomogą wam poradzić sobie ze zbyt mocno zakręconymi słoikami. Dostępne są narzędzia, które działają na zasadzie dźwigni - podważają i lekko odginają brzegi wieczka. Inne wyglądają jak obręcze z przedłużeniem do chwycenia. Dzięki takim gadżetom, unikniecie siłowania się z zapieczonymi nakrętkami.

Jak zapobiegać "zaklejaniu się" słoików?

Czasem nie mamy wpływu na to, czy wieczko się zapiecze, czy nie, tak jest w przypadku przetworów, które przechowuje się w spiżarni przez kilka miesięcy. Jednak można zapobiec siłowaniu się ze słoikiem w sytuacji, gdy otworzycie miód czy inny produkt o kleistej konsystencji. Aby przy ponownym otwarciu nie googlować "jak otworzyć słoik", wystarczy umieścić kawałek folii spożywczej pomiędzy wieczko a naczynie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie dostać się do środka. Jeśli chodzi o przetwory, dobrym pomysłem będzie zamiana zwykłych słoików z zakrętką na tradycyjne weki, czyli te z gumową uszczelką i metalową wajchą.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.