Koperek, jak wiele innych ziół, jest bardzo delikatny. Wystarczy krótki czas bez dostępu do wody, a staje się wątły. Jak go przechowywać, aby można było z niego korzystać jeszcze przez kilka dni?
Najważniejsze, by pozbyć się folii, jeśli jest w nią zawinięty, ponieważ nie przepuszcza powietrza, a w efekcie zioło szybciej zwiędnie i zacznie się psuć. Zasada dotyczy także innych roślin jadalnych oraz sera czy mięs (więcej na ten temat: Jak przechowywać wędlinę w lodówce, żeby jak najdłużej była dobra?).
Często, gdy kupuje się koperek, wkłada się go do szklanki z wodą i odstawia na blacie. To połowicznie dobre rozwiązanie. Zioło lepiej zachowa swój kształt i smak, jeśli w takim "wazonie" wstawicie je do lodówki. To ważne szczególnie w przypadku gorącego lata. Jeśli chodzi o ilość wody, to nie wolno przesadzać. Dobrze, by korzenie i część łodyg były zamoczone, ale nie trzeba zalewać wodą całej szklanki, bo zbyt mokre środowisko sprzyja psuciu się i rozwojowi bakterii. Z tego samego powodu lepiej, by listki wystawały nad wodą, dzięki czemu pozostaną suche.
Ważne też, by do lodówki nie wstawiać mokrego koperku. Jeśli chcecie go od razu umyć, pozostawcie go poza lodówką do momentu, aż wyschnie. Nadmiar wody wewnątrz lodówki może prowadzić do szybszego rozwoju bakterii.
Ciekawą metodą przechowywania koperku jest włożenie go do słoika. Ale do środka nie dodaje się wody ani żadnych innych dodatków. Wystarczy oberwać korzonki i łodygi, a całą resztę włożyć do naczynia, dobrze je zakręcić i odstawić do lodówki. Warunkiem jest absolutny brak wody. Czyli podobnie, jak w poprzednim przypadku, jeśli chcecie go najpierw umyć, upewnijcie się, że przed umieszczeniem w słoiku jest już suchy. Tak przechowywany koperek z pewnością straci nieco jędrności, ale jego smakiem będziecie mogli cieszyć się nawet do dwóch tygodni.
Jeśli macie naprawdę dużo koperku i niewiele pomysłów na to, co można z niego przygotować, klasyczną metodą jest oczywiście ususzenie lub zamrożenie. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu otwierał pudełko lodów tylko po to, żeby w środku zobaczyć mrożone zioła.
Poza taką konserwacją, jest też inny sposób, dzięki któremu będziecie cieszyć się smakiem koperku jeszcze przez kilka miesięcy. Chodzi o przełożenie solą. Na 250 gramów koperku potrzebnych będzie około 100 gramów soli kuchennej. Na dno suchego słoika wsypujemy około pół centymetra soli, na niej układamy dwucentymetrową warstwę czystego, suchego i posiekanego koperku. Całą resztę układamy na przemian w taki sam sposób. Zakręcony słoik odstawiamy w ciemne miejsce. Taki koperek będzie się nadawał do jedzenia nawet przez kilka miesięcy. Ważne, by podczas przygotowywanie potraw z jego użyciem, unikać ich przesolenia.
Jeżeli jednak chcecie cały koperek zużyć praktycznie od razu, jest kilka sprawdzonych przepisów, które zakładają użycie sporych ilości tego zioła. Najwięcej kopru przyda się oczywiście w kiszonych ogórkach. Równie pyszny będzie sos koperkowy, który możecie dodać na przykład do domowych pulpetów. Miłośnicy koperku na pewno nie odmówią sobie posypania sporą jego garścią porcji młodych ziemniaków.
Zobacz również:
Doniczkowa bazylia z supermarketu szybko ci więdnie? Pewnie popełniasz te trzy błędy
Kolendra dzieli miłośników jedzenia. Dlaczego niektórzy jej nienawidzą? To wina genów