Często smażysz mięso i ryby? Oto kilka sposobów na panierki i garść porad, jak dobrze je zrobić

Na talerzach obiadowych w większości domów gości najczęściej mięso lub ryba. Najpopularniejszym sposobem przygotowywania ich jest smażenie. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na smak potrawy, jest dobrze przygotowana panierka. Dla wszystkich miłośników takich obiadów mamy kilka sposobów na panierki do mięsa i ryby!

Panierki do mięsa i ryby można przygotować na różne sposoby. U ciebie jest to zawsze bułka tarta i jajko? Sprawdź, co wykorzystać, by udoskonalić smak przygotowywanej potrawy! W końcu dobra panierka do najprostsza droga do smacznego dania.

Panierki do mięsa i ryby – pomysły

  1. Panko – czyli grubo zmielona bułka tarta. Możesz ją przygotować samodzielnie: pokrusz chleb tostowy, rozsyp na papierze do pieczenia i piecz w temperaturze 150*C, aż pieczywo się wysuszy i delikatnie zezłoci. Ostudź i używaj do obtaczania mięs, ryb itd.
  2. Płatki kukurydziane – zamiast obtaczać kotlet w bułce tartej, wykorzystaj pokruszone płatki kukurydziane.
  3. Chipsy lub krakersy – propozycja dla łasuchów i tych, którzy nie martwią się o kalorie. Kotlet obtocz w mące, jajku i pokruszonych ulubionych chipsach.
  4. Nie tylko mąka pszenna – zamiast mąki pszennej do panierowania wykorzystaj mąkę kukurydzianą lub gryczaną. Na pewno zauważysz różnicę w smaku!
  5. Ciasto naleśnikowe – przygotuj ciasto jak na naleśniki (powinno być trochę gęściejsze) i użyj go zamiast panierki. Możesz wypróbować je z dodatkiem różnych mąk. Smaż raczej na głębokim oleju.
  6. Tempura – wymieszaj mąkę pszenną z kukurydzianą, dodaj lodowatą wodę, wymieszaj (nie przejmuj się grudkami) i smaż na głębokim oleju. Pycha!
  7. Ulubione przyprawy – do mąki lub bułki tartej dodaj ulubione przyprawy, np. oregano, curry lub sproszkowany czosnek. Ciekawy efekt osiągniesz też, dosypując trochę pokruszonych suszonych grzybów lub suszonych (na sucho, nie w oleju) pomidorów. Nie zapomnij dodać odrobiny soli!
  8. Dodaj orzechy – pokruszone orzechy (lub mielone) będą doskonałym dodatkiem. Pamiętaj, że same w sobie są dość tłuste, więc kotlet najlepiej odsączyć po usmażeniu. Jeśli obawiasz się smaku, dodaj trochę mielonych lub kruszonych orzechów do panierki z mąki.
Zobacz wideo A może tym razem zapanierujesz także ser? Sprawdź nasz przepis na slowacki przysmak.

Panierki do mięsa i ryby – zasady panierowania

Poza doborem odpowiednich przypraw i składników należy pamiętać o właściwej technice przyrządzania dań w panierce. Jakie zasady poprawią jakość przygotowywanego posiłku?

  • Zanim położysz mięso lub rybę na patelni, upewnij się, że tłuszcz jest dobrze rozgrzany. Jeśli zbyt wcześnie zaczniesz smażenie, panierka nasiąknie tłuszczem i nie będzie smaczna,
  • pamiętaj, że dokładanie każdego kawałka mięsa czy ryby obniża temperaturę tłuszczu. Nawet jeśli pierwszy wrzucisz na idealnie rozgrzany olej, będzie on już chłodniejszy i kolejne porcje będziesz smażyć w niższej temperaturze,
  • po usmażeniu warto odsączyć usmażony produkt z nadmiaru tłuszczu – zrób to, używając papierowego ręcznika,
  • pamiętaj, aby rozmrozić mięso lub rybę, które panierujesz. Jeśli tego nie zrobisz, panierka zaparzy się, zamiast usmażyć i nie będzie chrupiąca, tylko rozmoknięta,
  • do smażenia wybieraj tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia, np. rafinowany olej rzepakowy, masło klarowane, olej ryżowy, rafinowany olej słonecznikowy.

Może cię również zainteresować: Smażony kurczak nie zawsze wychodzi chrupiący? Wystarczy dodatek mąki kukurydzianej. Wyjaśniamy, dlaczego

Więcej o:
Copyright © Agora SA