Popcorn lubimy podjadać zarówno w kinie, jak i podczas domowych maratonów ulubionych seriali. Jednym z najpopularniejszych sposobów na przygotowanie popcornu jest zrobienie go w mikrofalówce - gotowe paczuszki z ziarnami prażonej kukurydzy, tłuszczem i przyprawami można kupić w większości sklepów. Po przygotowaniu popcornu część ziarenek pozostaje jednak niepęknięta. Jak temu zaradzić?
Dziennikarka Daily Mail ma podpowiedź dla wszystkich, którzy narzekają, że po przygotowaniu popcornu w mikrofali część ziarenek pozostaje niepęknięta. Zwróciła uwagę na wskazówki, które umieszczane są na paczuszkach z ziarnami kukurydzy przez niektórych producentów. Jakie są ich porady?
Kluczem do rozwiązania problemu niepękniętych ziarenek popcornu jest odpowiednie przygotowanie mikrofalówki. Co należy zrobić? Trzeba ustawić mikrofalówkę na najwyższą moc i wstawić do niej szklankę wody na jedną minutę. Po tym czasie wyjmujemy naczynie z wodą, wkładamy paczuszkę z popcornem i rozgrzewamy według podanej na opakowaniu instrukcji. Dzięki wcześniejszemu rozgrzaniu mikrofali zminimalizujemy liczbę niepękniętych ziarenek.
Zwracają uwagę na to, by nie wyłączać i włączać urządzenia podczas przygotowania popcornu. To również może sprawić, że ziarenka nie "eksplodują" poprawnie i gotowej kukurydzy będzie mniej. Wśród wskazówek jest także ciekawa metoda - lepszy efekt uzyskamy, jeśli paczka z ziarnami kukurydzy nie będzie ułożona bezpośrednio na talerzu mikrofali, ale gdy położymy ją na przykład na odwróconym głębokim talerzu. Chodzi o to, by unieść popcorn bliżej środka mikrofali, dzięki czemu fale będą otaczały ją równomiernie z każdej strony. Producenci podpowiadają także, by popcorn podawać zawsze od razu po zrobieniu - będzie wtedy idealnie świeży - a przed podaniem dobrze potrząsnąć torebką i wymieszać go z przyprawami.
Niepęknięte ziarenka można także zebrać i spróbować przygotować w naczyniu. Zanim mikrofalówki stały się wyposażeniem prawie każdej kuchni, popcorn przygotowywało się, prażąc go na oleju w zwykłym garnku. Niepęknięte ziarenka można spróbować uprażyć w ten sam sposób.
Część ziarenek jednak mimo wszystko nie eksploduje i nie zamieni się w prażoną kukurydzę. Dlaczego? Podczas produkcji nie da się uniknąć uszkodzeń niewielkiej liczby ziaren. Jeśli powierzchnia ziarna została naruszona i wyparowała z niego woda (która w dobrym ziarnie wyparowuje w momencie podwyższenia temperatury, powoduje wzrost ciśnienia, pęknięcie brązowej łuski i błyskawiczny wzrost skrobi), niestety nie zrobimy z niego popcornu.