Kiedy jest tłusty czwartek 2021? Sprawdź datę i nie przegap święta pączka

O tej dacie nie może zapomnieć nikt, kto kocha słodycze i wypieki. Święto pączka zbliża się wielkimi krokami! Kiedy przypada tłusty czwartek w tym roku? Sprawdźcie i koniecznie zanotujcie datę.

Tłusty czwartek to dzień, w którym zapominamy o diecie. W końcu raz na jakiś czas można dać sobie dyspensę! Pączki, oponki, faworki... tego dnia znajdziemy je wszędzie. Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021 roku? Sprawdźcie datę i koniecznie ją zanotujcie.

Którego jest tłusty czwartek w 2021 roku? 

To kiedy tłusty czwartek przypada w danym roku, zależy od daty Wielkanocy i poprzedzającego ją Wielkiego Postu. To ostatni czwartek przed Środą Popielcową, rozpoczynającą Wielki Post. Kiedy jest tłusty czwartek w tym roku? Zapiszcie w swoich kalendarzach, że jest to 11 lutego. To oznacza, że najwyższy czas pomyśleć, z jakimi smakołykami chcecie świętować ten dzień tym razem!

Tłusty czwartek 2021 - tradycja

Tłusty czwartek to święto, którego korzenie sięgają czasów pogańskich. Radością, zabawą i tańcem, a także jedzeniem tłustych potraw żegnano zimę, a witano zbliżającą się wiosnę. Jedzono przede wszystkim tłuste mięso i pito alkohol, ale podawano także zagryzkę - pączki z ciasta jak na chleb nadziewane słoniną.

Po przyjęciu i rozpowszechnieniu chrześcijaństwa zwyczaj nie zaginął. Tłusty czwartek rozpoczyna bowiem ostatni tydzień karnawału - tak zwane ostatki - należało więc "pożegnać" rozkosze życia i przygotować się na zbliżający post. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków w tłusty czwartek pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku.

Tłusty czwartek - co zjeść? 

Pączki nadziewane słoniną należą już do przeszłości. Obecnie spożywa się raczej wypieki na słodko, a na rynku można znaleźć je w bardzo różnych wersjach smakowych. Pączki są już nie tylko wypełniane marmoladą z róży i posypywane cukrem pudrem. Poza - jakże smakowitymi - dżemami, możemy dostać pączki z czekoladą, słonym karmelem, toffi, kremem kokosowym, o smaku adwokatu... i wielu, wielu innych. Z lukrem, z cukrem pudrem, z polewą w wybranych smakach... Bardzo popularne są również pączki wegańskie, które przede wszystkim nie są smażone na smalcu (jak często zaleca się w tradycyjnych przepisach), a do ciasta nie dodano w nich mleka ani jajek. 

Tego dnia bardzo często sięgamy również po oponki, które także możemy kupić po prostu oprószone pudrem lub w wersji przypominającej amerykańskie donuty - z polewami i posypkami. Nie można zapomnieć także o faworkach, znanych również pod nazwą "chrust", czyli zawijasach z kruchego ciasta smażonych na głębokim tłuszczu, obsypanych obficie cukrem pudrem. 

Tłusty czwartek 2021 - wspomóż ulubioną cukiernię

Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek trzeba zjeść przynajmniej jednego pysznego pączka, faworki lub oponki. Wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowanie tych smakołyków, jednak zawsze cukiernie przeżywają tego dnia oblężenie. Nie zapomnijmy o nich w tym roku! Wprawdzie nie usiądziemy w przytulnej cukierence, by delektować się pączkiem i kawą, ale możemy zamówić pączki na wynos. To doskonała okazja, by wspomóc ulubioną knajpkę, której właścicielom i pracownikom dał się we znaki przedłużający się lockdown. Pamiętajcie tylko aby zamówienie złożyć odpowiednio wcześnie! Niektóre cukiernie wyznaczają czas, w którym można składać zamówienia przed Dniem Pączka. Kiedy Tłusty Czwartek za pasem, cukiernicy mogą mieć naprawdę pełne ręce roboty! 

Zobacz wideo Wielki test warszawskich pączków
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.