Bardzo często zdarza się, że jajka podczas gotowania pękają i tracą swój kształt. Jeśli chcemy z nich zrobić szybką pastę jajeczną, nie jest to problem, gorzej gdy potrzebujemy całych, kształtnych jajek do potrawy. Jajka z pękniętymi skorupkami nie nadają się także do zdobienia. Co zrobić, by nie pękały podczas gotowania? Mamy proste sposoby, które warto wypróbować przed Wielkanocą.
Skorupka jajek pęka w gotowaniu ze względu na wzrost ciśnienia, może się to dziać także ze względu na dużą różnicę temperatur. Bardzo często zdarza się, że do wrzątku lub bardzo ciepłej wody wkładamy jajka dopiero co wyjęte z lodówki. Jajka pękają także, jeśli mają stosunkowo cienkie skorupki. Na szczęście łatwo temu zaradzić.
Jest kilka sposobów na to, by zapobiec pękaniu skorupek. O pierwszym z nich na pewno słyszeliście - wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny lub octu do wody. Niektórzy radzą, by zamiast tego użyć szczypty soli. Innym sposobem, na to, by jajka nie pękały w gotowaniu, jest zrobienie niewielkiego nakłucia w skorupce. Będziecie potrzebować cienkiej, ale ostrej (i czystej!) igły lub szpilki. Należy nakłuć skorupkę na zaokrąglonym końcu jajka. W ten sposób przekłuwa się pęcherzyk powietrza i zmniejsza ciśnienie. Bez obaw, jajko nie wycieknie przez tak mały otwór! Poza tym warto też pamiętać, by wyjąć jajka z lodówki wcześniej - pół godziny przed gotowaniem. Wtedy na pewno uda się uniknąć pękniętych skorup.
Po ugotowaniu jajek należy je obrać ze skorup. Jak to zrobić, by nie zepsuć białka? Na ten temat przeczytacie w tym artykule.