Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Nalewka z miętą to jeden z wielu sposobów na wykorzystanie nadmiaru tego popularnego zioła, które znajdziemy w większości kuchni i ogródków zielnych. Mięta występuje w bardzo wielu odmianach i jest niezwykle łatwa w uprawie - wystarczy ją regularnie podlewać, aby cieszyła nas ogromną ilością aromatycznych gałązek, które można wykorzystać do koktajli, deserów, dań obiadowych i wielu innych. Syrop z mięty doskonale sprawdzi się jako dodatek do napojów, który sprawi, że szybko poczujemy orzeźwienie nawet w największe upały.
Mięta znana jest ze swojego pozytywnego wpływu na układ pokarmowy. Każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu wykorzystać właśnie to zioło podczas problemów żołądkowych. Działa ono rozkurczająco, niwelując w ten sposób uczucie bólu. Wspomaga organizm w pozbyciu się zaparć czy wzdęć.
Nalewka z miętą będzie więc nie tylko smacznym i aromatycznym alkoholem, który możemy zaserwować np. do deseru po obiedzie, ale również środkiem leczniczym wspomagającym układ pokarmowy.
Nalewka miętowa to obowiązkowy trunek w piwniczce miłośnika domowych trunków. Co ważne, aby ją przygotować, nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, ani umiejętności - jest to jedna z najprostszych receptur, którą każdy jest w stanie samodzielnie wykonać. Do jej przygotowania potrzebne będzie kilkadziesiąt gałązek świeżej, nieuszkodzonej mięty, cukier i alkohol.
Gałązki mięty należy najpierw bardzo dokładnie umyć i osuszyć na sitku. Następnie przekładamy je do dużego słoja 3 l. Zalewamy spirytusem rektyfikowanym 95% (750 ml). Miętę warto docisnąć do dna słoja, aby uwolniła swój cały aromat i kolor. Słój zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Od czasu do czasu warto nim poruszać, aby zmieszać zawartość. Zazwyczaj gałązki mięty potrzebują około 3-4 dni, aby oddać swój kolor i smak alkoholowi. Po tym czasie należy je wyjąć, a do nalewki dodać cukier według uznania (około 250-350 g). Zamykamy słój, ponownie mieszając kilka razy dziennie by rozpuścić cukier. Po kilku dniach filtrujemy nalewkę i przelewamy do mniejszych butelek - nie wymaga ona leżakowania, jest od razu gotowa do spożycia.
Z różnych względów nie poleca się przygotowywania nalewki miętowej na wódce. Jest ona zbyt słabym alkoholem, aby uzyskać wartości typowe dla nalewki przygotowanej z ziół. Jednak jeśli zależy nam na wykorzystaniu mięty i tego właśnie alkoholu również możemy to zrobić. W takim wypadku zamiast miętówki uzyskamy miętowy likier o zdecydowanie delikatniejszym smaku i kolorze. Proporcje wskazują, że na około 80 g mięty potrzebny będzie litr wódki. Przygotowanie natomiast powinno wyglądać analogicznie jak w przypadku wspomnianej wyżej nalewki.
Zobacz też: Miodówka - nalewka pełna smaku. Jakie ma właściwości i jak ją zrobić?