Kotlety schabowe na oleju roślinnym to dla wielu kulinarny skandal. Więc na czym je smażyć?

Na czym smażyć kotlety schabowe? To pytanie budzi wiele kontrowersji. Są osoby, które twierdzą, że smażenie ich na oleju roślinnym to największy kulinarny grzech. Jaki inny tłuszcz wybrać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kotlety schabowe bardzo często pojawiają się na naszych talerzach. Ogromy schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą uważany jest przez wiele osób za najlepszy, porządny i sycący obiad. Co zrobić, żeby kotlety wyszły najsmaczniejsze? Podpowiadamy, jak je usmażyć.

Jaki tłuszcz wybrać do kotletów schabowych?

Wiele autorytetów kulinarnych - na przykład Magda Gessler - oburza się na smażenie schabowych na oleju. Za najlepszy tłuszcz do ich przygotowania uchodzi smalec wieprzowy. Wynika to z zasady, której przestrzega wielu znawców kuchni: mięso najlepiej smakuje usmażone na tłuszczu pochodzącym z tego samego zwierzęcia. W wypadku schabowych jest to proste - schab wieprzowy smażymy na wieprzowym smalcu.

Zobacz wideo

Nie lubicie smaku smalcu? Możecie wypróbować do smażenia masło klarowane. Ten tłuszcz również wskazywany jest jako jeden z najlepszych do wykorzystania w przygotowywaniu schabowych. Masło klarowane można kupić lub zrobić samodzielnie. Zwykłe masło wystarczy rozpuścić na patelni, na bardzo wolnym ogniu, aby się nie przypaliło, i zebrać całą powstającą pianę. Taki produkt nie przypala się tak często jak zwykłe masło.

O czym pamiętać przy smażeniu kotletów?

Aby przygotować dobre schabowe trzeba oczywiście wybrać dobrej jakości schab. Powinien on zostać rozbity na kotlety średniej grubości - nie mogą być ani cienkie jak papier, ani grube, ledwo uderzone tłuczkiem. Potem mięso najlepiej wymoczyć w mleku, ewentualnie w maślance. Dzięki temu mięso będzie miękkie i idealnie kruche. W takiej zalewie może postać nawet całą noc.

Przy smażeniu trzeba pamiętać, aby dobrze rozgrzać tłuszcz na patelni przed położeniem kotletów. Inaczej będą one bardzo tłuste. Porcja panierki, której użyjemy do smażenia, także nie powinna być zbyt duża, ponieważ kotlety i tak będą już bardzo kaloryczne. Po usmażeniu można je odsączyć na papierowym ręczniku. Smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.