Co zrobić, żeby wołowina nie była twarda jak podeszwa? Liczy się nie tylko obróbka, lecz także krojenie

Planujesz przygotować danie z wołowiną w roli głównej, ale obawiasz się, że mięso będzie twarde i niesmaczne? Mamy kilka porad dotyczących przygotowania wołowiny, dzięki którym już nigdy nie będzie jak podeszwa.

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej

Steki? Gulasz? Pieczeń wołowa? Ślinka cieknie na myśl o daniach z wołowiną w roli głównej. Gorzej jeśli w efekcie przyrządzone mięso będzie twarde i niesmaczne. To niestety zdarza się często, zwłaszcza gdy potrawę gotuje się na szybko i bez przygotowania. Sprawdźcie najważniejsze zasady obchodzenia się z mięsem wołowym.

Marynowanie

Wołowina to mięso, które warto zamarynować, ponieważ dzięki temu staje się kruche i pełne smaku. Nie należy go jednak zostawiać w marynacie dłużej niż 48 godzin. Wystarczy noc w lodówce lub chociaż kilkadziesiąt minut przed przygotowaniem (zwłaszcza jeśli mamy wołowinę w plastrach, solidny kawałek na pieczeń wymaga co najmniej kilku godzin).

Zobacz wideo

Do marynaty można wykorzystać mieszaninę wody, octu winnego (doskonale zmiękcza wołowinę!) lub czerwonego wina oraz ulubionych ziół. Marynowanie to nie tylko sposób na idealną konsystencję mięsa, ale także na wydobycie z niego najlepszego smaku i podkręcenie go aromatem dodatków. 

Warto również dodać, że nie należy solić wołowiny przed przyrządzaniem ani w trakcie. Posypujemy ją solą tuż przed podaniem. 

Krojenie

Jeżeli przygotowujecie gulasz, zwróćcie uwagę na to, jak kroicie mięso. Pod żadnym pozorem nie należy robić tego w pośpiechu, na oko. Wołowinę kroimy w poprzek włókien, ponieważ pokrojona wzdłuż wyjdzie gumowata i bez smaku. Dzięki temu mięso pozostanie soczyste i miękkie. Do krojenia używamy oczywiście dobrze naostrzonego noża.

Smażenie

Wołowina nie lubi długiego smażenia, dlatego wszelkie steki i kotlety krótko trzymamy na patelni. Powinna to być 1 minuta na jedną stronę na każde 100 g mięsa. 

Przed smażeniem mięso trzeba wyjąć z lodówki i dać mu trochę czasu w temperaturze pokojowej. Po usmażeniu stek również powinien chwilę odpocząć.

Pieczenie

Jak długo trzymać w piekarniku pieczeń wołową? Na każdy kilogram mięsa powinno to być ok. 1-1,5 godziny. Jeśli chcemy piec ją w niższej temperaturze, wydłużmy czas pieczenia.

Duszenie

Wołowinę należy dusić dłużej, ponieważ za krótka obróbka również sprawi, że mięso będzie twarde. Na początek wołowinę należy obsmażyć, po dolaniu wody, dodaniu warzyw i składników sosu dusimy ją przez około 2-2,5 godziny pod przykryciem. To samo dotyczy gotowania wołowiny w rosole. Tym razem nie ma co się spieszyć - mięso musi wyjść pyszne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA