Faworki przepis babci. Żeby były chrupiące, przyda się maszynka do mięsa

Faworki - przepis babci jest prosty, ale przestrzegaj kilku zasad. Dzięki nim będą idealnie kruche i delikatne. Zrobisz je raz i będziesz do nich wracać co roku.

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na Gazeta.pl.

Chociaż faworki zjadamy zazwyczaj tylko w Tłusty Czwartek, staropolska tradycja zakładała jedzenie słodkich, smażonych ciast przez cały karnawał. Faworki, zwane także chrustem czy chruścikami przywędrowały do Polski z Litwy i Niemiec. Początki ich historii wyznaczył przypadek - kucharzowi wpadł kawałek ciasta do tłuszczu. Smak cienkiego smażonego ciasta, posypanego cukrem pudrem na zawsze zagościł w jego sercu. Tak jak w naszych.

Jak zrobić idealne, chrupkie faworki?

Przepis jest prosty. Przygotowanie także. Trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach. Konieczne jest dodanie do ciasta octu lub spirytusu. To sprawi, że ciasto nie 'wypije tłuszczu' i produkt finalny będzie chrupiący. "Męczenie" ciasta też jest kluczowe. Można to zrobić wałkiem lub użyć maszynki do mięsa (sposób opisuję poniżej). Na koniec - ciasto powinno być bardzo cienko rozwałkowane, tak, żeby było prawie prześwitujące. Jeśli zastosujesz powyższe rady, będziesz bardzo zadowolony z efektu. Chociaż babci mówi, że możesz rozwałkować grubo - faworki ciągle będą smaczne, ale twarde.

Faworki przepis babci - krok po kroku

Składniki na ok. 70 sztuk:

  • 4 żółtka
  • pół szklanki śmietany
  • łyżka miękkiego masła 
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1 łyżka octu
  • ok. 2 szklanki mąki
  • 4 kostki smalcu

Przygotowanie:

  1. Widelcem wymieszaj wszystkie płynne składniki i stopniowo dodawaj mąkę. Ciasto powinno dość twarde.
  2. Nie zapomnij o occie - on zapobiega 'piciu' przez faworki tłuszczu.
  3. Żeby były chrupkie, trzeszczące jak chrust, wiele przepisów zaleca wymęczenie ciasta - czyli ubijanie go wałkiem - uderzamy kulę ciasta, aż będzie płaska, składamy i znów rozbijamy. Możesz także przepuścić ciasto przez maszynkę do mięsa. Dzięki tym zabiegom uzyskasz idealną konsystencję ciasta po upieczeniu i charakterystyczne dla faworków bąbelki. 
  4. Cienko rozwałkuj, pokrój na paski, szerokości ok. 4 cm i potem na krótsze kawałki - 6-8 cm. Przez środek zrób nacięcie i przewiń końce. 
  5. Smaż faworki na rozgrzanym smalcu. Wyjmuj, kiedy będą zarumienione. Kiedy ostygnął, posyp cukrem pudrem.

Wypróbuj też inne przepisy na faworki. Hitem są także lane faworki, a także faworki bez smażenia.

Zobacz wideo
Więcej o: