• Link został skopiowany

Bigos, czyli król polskich stołów. Z tym mięsem będzie najlepszy

Bigos to prawdziwy klasyk polskiej kuchni. Najlepszy jest oczywiście ten z kiszonej kapusty, ale to mięso odgrywa kluczową rolę w smaku tego dania. Jakiego mięsa użyć, by bigos smakował wręcz po królewsku? Klucz to 3 rodzaje - wieprzowina, wołowina i dobrze podsuszona kiełbasa.
Bigos
Arkadiusz Fajer /Shutterstock

Więcej przepisów na klasyki polskiej kuchni znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy myślimy o prawdziwie polskim daniu, od razu przychodzi nam do głowy bigos. Taki na bogato, z mnóstwem mięsa, kwaśny od kapusty i najlepiej gotowany przez 3 dni. Dziś mamy dla was tradycyjny przepis na bigos, który smakuje obłędnie. Gwarancją smaku są karkówka lub łopatka wieprzowa, kawałek łopatki wołowej oraz dobrej jakości kiełbasa.

Bigos - przepis:

Składniki:

  • ok. 400 g karkówki lub łopatki wieprzowej
  • 200 g dobrej, wędzonej kiełbasy
  • ok. 300 g wołowiny (najlepiej łopatki)
  • 1,5 - 2 kg kapusty kiszonej
  • garść suszonych borowików
  • 5-6 suszonych śliwek
  • 2 cebule
  • koncentrat pomidorowy (opcjonalnie)
  • przyprawy: sól, pieprz, liście laurowe, ziela angielskie, kminek, majeranek, ziarna jałowca

Bigos - sposób wykonania:

  1. Przygotowanie bigosu zacznij od pokrojenia mięsa i kiełbasy. Cebulę posiekaj w piórka, śliwki pokrój na mniejsze kawałki a suszone grzyby rozkrusz w dłoniach. 
  2. Na dnie dużego garnka rozgrzej 3 łyżki oleju lub smalcu i dodaj posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj pokrojone w kostkę mięso i podsmażaj, aż mięso się "zamknie". Następnie podlej mięso gorącym bulionem lub wodą, dodaj sól, ziele angielskie i liście laurowe oraz pokruszone grzyby. Całość duś pod przykryciem na minimalnym ogniu, aż mięso będzie miękkie.
  3. Kapustę przesiekaj na desce i dodaj do podduszonego mięsa. Kapusty do bigosu nie należy płukać - bigos powinien być kwaśny i wyrazisty. Zawartość garnka dokładnie zamieszaj, dodaj pokrojone śliwki oraz kiełbasę i w razie potrzeby podlej odrobiną wody Dopraw odrobiną kminku, płaską łyżeczką majeranku i kilkoma kulkami jałowca. Na tym etapie dodaj także 2 łyżeczki koncentratu, jeśli go używasz. Bigos gotuj na  bardzo wolnym ogniu przez 2-3 godziny, od czasu do czasu mieszając.
  4. Gotowy bigos możesz podawać od razu z kromką swojskiego pieczywa. Możesz także wydłużyć czas jego gotowania do kilku dni - przez następne 3-4 dni podgrzewaj bigos do zagotowania i gotuj przez 5 minut. Następnie odstaw do ostygnięcia i tę czynność powtarzaj, by bigos nabrał wyjątkowego smaku i aromatu.

Wskazówka: Jeśli chcesz nieco podkręcić smak swojego bigosu, troszkę go "upij". Wystarczy, że podczas gotowania dodasz do niego pół szklanki czerwonego, wytrawnego wina lub ok.70 ml koniaku. Wtedy twoje danie nabierze nowego wymiaru, a twój bigos będzie słynny wśród całej twojej rodziny.

Zobacz wideo
Więcej o: