Więcej niezawodnych trików kuchennych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Głównym składnikiem rosołu jest oczywiście mięso. Jednak to warzywa i odpowiednia kompozycja przypraw nadają daniu smaku. Tylko co należy zrobić, by nasz rosół miał apetyczny, złoty kolor? Zapomnij o kostkach rosołowych, dla złotego koloru wystarczy dodać opaloną cebulkę, odrobinę kurkumy, dużo marchewki no i oczywiście mięso. Złocisty kolor uzyskasz, używając mięsa z wiejskiej kury oraz kawałka żebrowej wołowiny, na przykład antrykotu.
Rosół - przepis:
Potrzebne składniki:
- cały wiejski kurczak bez podrobów
- 300-400 g wołowiny żebrowej
- 1 duża golonka z indyka (można pominąć, jeśli kurczak był duży)
- włoszczyzna: 3 marchewki, pół selera, 1 duży korzeń pietruszki, por, 1 duża cebula, kilka liści włoskiej kapusty, natka pietruszki, lubczyk (suszony lub świeży) opcjonalnie, kilka suszonych grzybków
- przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, szczypta kurkumy
Rosół - jak go zrobić?
- Mięso z kurczaka podziel na części i włóż je do garnka. Dodaj wołowinę i zalej całość zimną wodą. Wstaw na mały ogień i gotuj, aż zbiorą się szumowiny. Zbierz je za pomocą łyżki cedzakowej i dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz kilka listków laurowych.
- Obrane warzywa pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do gotującego się wywaru. Opcjonalnie warto dodać kilka suszonych grzybków. Cebulę w łupinie przekrój na pół i opal ją nad palnikiem lub przypal na suchej patelni. Następnie dodaj do wywaru.
- Rosół gotuj na bardzo wolnym ogniu przez 3-4 godziny. Rosół powinien jedynie "mrugać", wtedy nie będzie mętny. Pod koniec gotowania dodaj sól, pieprz oraz kurkumę.
- Rosół podawaj gorący z dodatkiem makaronu lub ugotowanych ziemniaków, obowiązkowo z kawałkami marchewki oraz posiekaną natka pietruszki.
Taki rosół nie tylko jest pyszny, lecz także klarowny i, co ważne, ma piękny, złoty kolor. Przetestuj także rosół na mięsie bażanta lub perliczki - zapewniam, że jest pyszny i wygląda jak płynne złoto. Smacznego!