Krupnik - przepis na klasyk polskich obiadów. Czym zastąpić żeberka? Podpowiadamy

Krupnik to chyba jedna z najczęściej gotowanych zup w polskich kuchniach. Nic dziwnego, jest prosty w wykonaniu, bardzo smaczny i sycący oraz łagodny dla portfela. Dziś mamy dla was przepis na krupnik, który będzie jeszcze tańszy i smaczniejszy, bo zrobiony na nieco zapomnianych, ale przecież smacznych i zdrowych podrobach z kurczaka.

Więcej przepisów na obiadowe klasyki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli mówimy o krupniku, pojawiają się dwie grupy miłośników tego klasyka. Jedni uważają, że jedyny słuszny krupnik to ten na kurczaku - lekki i pożywny. Drudzy natomiast bronią tezy, że jeśli krupnik, to tylko i wyłącznie na żeberku z dodatkiem wędzonki, który jest mięsny, aromatyczny i sycący. A gdzie wielbiciele podrobów? Jesteście tutaj? Dziś przychodzimy z przepisem, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych zup oraz nieco zapomnianych podrobów. W tym przepisie na krupnik użyjemy podrobów z kurczaka, ale równie dobrze sprawdzą się podroby z indyka czy z kaczki. Do dzieła!

Krupnik - przepis:

Potrzebne składniki:

  • ok. 300 g żołądków z kurczaka
  • ok. 300 g wątróbki z kurczaka
  • ok. 300 g serc z kurczaka
  • ok. 150 - 200 g kaszy jęczmiennej (polecam pęczak)
  • 3 średnie cebule
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 małe marchewki
  • 1 mała pietruszka
  • kilka suszonych grzybków (opcjonalnie)
  • przyprawy: sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie

Krupnik na podrobach - jak go zrobić?

  1. Podroby dokładnie oczyść i jeśli uważasz, że są zbyt duże, przekrój je na połówki. Następnie zalej zimną wodą i wstaw garnek na gaz. Kiedy mięso się zagotuje, zbierz szumowiny, dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz kilka listków laurowych i delikatnie osól.
  2. Warzywa obierz. Marchewkę i pietruszkę pokrój na małe kawałki lub zetrzyj na tarce i dodaj do zupy. Ziemniaki okrój w kostkę i także włóż do garnka, podobnie jak skruszone w dłoniach suszone grzybki. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij ją na łyżce smalcu lub oleju. Kiedy się delikatnie zarumieni, dodaj ją do zupy.
  3. Kaszę przełóż na sito i opłucz ją pod zimną wodą. Przełóż do garnka i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Na koniec dopraw swoją zupę do smaku i opcjonalnie zapraw zahartowaną śmietanką, jeśli lubisz zabielane zupy. Krupnik podawaj gorący z posiekaną natką pietruszki oraz kromką świeżego pieczywa.

Krupnik na podrobach to świetna propozycja obiadowa, szczególnie kiedy zostało ci zbyt dużo miesiąca do końca pieniędzy, albo po prostu nie chcesz jeść ciągle tak samo przyrządzonej zupy. Żeby jeszcze podrasować smak, polecam razem z podrobami ugotować 2-3 suszone śliwki. Ten smak pokocha twoja rodzina. Smacznego!

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: