Zapomnij o łupinach cebuli. Mamy dużo lepszy sposób na farbowanie jajek. Potrzebujesz tylko tego napoju

Udekorowane jaja stanowią nieodłączny element wielkanocnego koszyka. Nie każdy jednak wie o tym, że farbowanie jaj przy pomocy łupin z cebuli nie jest jedyną domową metodą przyozdabiania. Metoda, którą prezentujemy, znana jest od pokoleń i prawdopodobnie znały ją również nasze mamy i babcie. Wypróbujcie ją i wy!

Różnobarwne pisanki to nieodłączny element dekoracyjny naszego domu w okresie Wielkanocy. W czasach kiedy nie było dostępu do barwników do jajek, nasze mamy i babcie radziły sobie, zabarwiając je domowymi sposobami. W jaki sposób udawało im się uzyskać różne odcienie czerwieni, żółci, fioletów czy zieleni? Bardzo prawdopodobne, że... wykorzystywały do tego herbatę!

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Herbata - jak sie okazuje nie tylko do picia

Zdaniem doświadczonych gospodyń domowych farbowanie jajek nie musi być skomplikowanym, wieloetapowym zadaniem. Wystarczy wykorzystać do tego herbatę, a najlepiej kilka jej rodzajów, tak, aby zafarbować pisanki na różne kolory. Do barwienia skorupek znakomicie nadaje się klasyczna czarna herbata, ale też zielona oraz miętowa. Przy dekorowaniu jaj tą domową metodą bardzo ważne jest, aby wykorzystać herbatę liściastą. Zwłaszcza zielona, intensywniej barwi jaja niż ekspresowa w torebkach.

Farbowanie jaj za pomocą liściastej herbaty w kilku prostych krokach

  • Zacznij od zalania liści herbaty wrzątkiem. Powstały wywar odstaw na kilka godzin tak, aby nabrał intensywnego koloru.
  • Po upływie tego czasu odcedź liście, a do herbaty wrzuć jajka. Gotuj je na małym ogniu przez 15 minut.
  • Po tym czasie pozostaw je w herbacianym roztworze na tak długo, aż nabiorą pożądaną barwę.

Farbowanie pisanek. Jaką herbatą uzyskamy dany kolor?

  • herbata z czystka i rumianku: kolor jasnożółty,
  • herbata zielona z miętą: kolor zielony,
  • herbata czarna lub rooibos: kolor brązowy,
  • herbata malinowa: kolor szary,
  • herbata z hibiskusem: kolor fioletowy.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.