Jajka w cebuli. Jak przygotować tradycyjne pisanki? Najtrudniej jest ustalić proporcje

Jajka w cebuli? Właśnie taka metoda barwienia jajek na Wielkanoc jest chyba najbardziej popularna. Naturalny sposób koloryzowania jaj może być też praktykowany wraz z robieniem fantazyjnych wzorków na skorupce.

Barwienie jajek cebulą i nie tylko

Popularne barwienie jajek cebulą jest do dzisiaj bardzo częstym etapem przygotowań do Wielkanocy. Takie działanie praktykuje się nierzadko w domach pomimo tego, że na rynku są dostępne różnokolorowe farbki. Naturalne barwienie jajek wciąż jest jednak w modzie. Cebula ma tu o tyle duże znaczenie, że jest dość powszechnie dostępna i nadaje skorupce ciekawy, bo czerwony, bordowy lub brązowy kolor.

Dawniej używano też zresztą innych barwników. Były to m.in.:

  • herbata - kolor brązowy;
  • czerwona kapusta - kolor fioletowy;
  • kurkuma, rumianek - kolor żółty;
  • marchew - kolor pomarańczowy;
  • sok z buraków - kolor czerwony;
  • kora brzozy, trawa - kolor zielony;
  • szyszki olchy - kolor czarny. 

Jak zabarwić jajka cebulą? Podpowiadamy

Jak zabarwić jajka cebulą? Na szczęście nie jest to wcale trudne. Niewątpliwie ten sposób naturalnego nadawania jajom barwy jest dość popularny. Sprzyja to oczywiście temu, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości spytać o radę innych. Nie będzie to jednak raczej potrzebne, bo do pomalowania jajek dzięki obierkom z cebuli potrzebne jest tylko kilka działań.  

Na marginesie warto dodać jeszcze, że wykorzystanie łusek z cebuli jest nie tylko rozwiązaniem tradycyjnym, ale i w pełni popieranym ze względu na dobro środowiska naturalnego. Chociaż kupione w sklepie barwniki mogą kusić kolorami, to najczęściej nie są to produkty ekologiczne. Niekoniecznie warto więc łączyć je z produktami przeznaczonymi do jedzenia. W sztucznych barwnikach kryje się jeszcze jedno niebezpieczeństwo: mogą być groźne dla alergików. 

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Barwienie jajek w cebuli. Czego potrzeba?

Jak zabrać się za barwienie jajek w cebuli? Czego potrzeba, aby sprawnie się za to zabrać? Owszem, niezbędne są jajka i łuski z cebuli, ale to nie wszystko. Sama koloryzacja musi przebiegać w dość dużym naczyniu. Można do tego wykorzystać nawet starszy garnek, który jest jedynie z rzadka używany.

Najtrudniej jest ustalić proporcje odnośnie tego ile łupin potrzeba na określoną ilość jajek. Niekiedy zbiera się je przez dłuższy czas (warto zadbać by były suche, nie wolno doprowadzić ich do gnicia). Można jednak przyjąć, że dla ufarbowania 5 jajek potrzeba łusek z 10 dość dużych cebul. Przyda się jeszcze oczywiście woda i nieco octu. 

Barwienie jajek czerwoną cebulą: gotowanie i wykańczanie

Jak przebiega barwienie jajek czerwoną cebulą? Proces jest na szczęście bardzo prosty. Należy rozpocząć od włożenia łupin do garnka. W najprostszym wydaniu należy ułożyć na nich jajka. Całość zalewa się zimną wodą. Ważne jest dodanie także łyżki octu, który będzie spełniał rolę utrwalacza koloru. Całość gotuje się ok. 10 minut. 

Uzyskanie bardzo ciemnego i intensywnego koloru jest możliwe dzięki pozostawieniu jajek w garnku do przestudzenia. Zasada jest jednak prosta: im dłużej jaja pozostaną w barwniku, tym kolor będzie ciemniejszy. W przypadku, gdy chcemy mieć jaśniejsze, musimy je odpowiednio wcześniej wyjąć. Następnie jaja warto natrzeć olejem, by lepiej się prezentowały.

Jajka w cebuli - wzorki. Jak zrobić?

Jak jeszcze zdobi się jajka w cebuli? Wzorki na nich można zrobić na przynajmniej kilka sposobów. Podstawowym jest wydrapanie wzoru na skorupce już umalowanego jaja. Potrzeba do tego ostrego narzędzia i dość dużej wprawy lub wręcz talentu.

Łatwiejszym sposobem jest posłużenie się gorącym woskiem ze świeczki. Robi się nim na jajku wzory jeszcze przed malowaniem. Można sobie pomóc w tym zadaniu poprzez wygięcie przyrządu np. z niewielkiego kawałka blaszki. Wosk pod wpływem temperatury rozpuści się, jednak przestrzeń przez niego pokrywana pozostanie niezamalowana. Dzięki temu ma szansę powstać bardzo oryginalny wzór. 

Zobacz też: Biała kiełbasa zapiekana. Błyskawiczny przepis na ulubione danie Polaków na Wielkanoc

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.