Zupa grochowa nie będzie smaczna, jeśli użyjesz nieodpowiedniego mięsa. Konkretny rodzaj jest kluczowy

Zupa grochowa to jedna z najchętniej gotowanych zupa w polskich domach. Jest pożywna, bardzo aromatyczna a przepis na grochówkę jest naprawdę prosty. Jednak najważniejszą rzeczą jest rodzaj mięsa, na jakim gotujemy zupę. Zapomnij o kurczaku czy porcji rosołowej z indyka - do grochówki tylko i wyłącznie wędzonka.

Więcej przepisów na pożywne zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zupa grochowa ma całe grono sympatyków. Niektórym miło kojarzy się z czasami dzieciństwa, inni z kolei podczas jedzenia z rozrzewnieniem wspominają czasy wojska. Jedno jest pewne - grochówka to prawdziwa zupa mocy. Jednak jeśli użyjemy nieodpowiedniego mięsa do wywaru, grochówka straci na smaku, ale także na aromacie. Jeśli chcesz, by twoja grochówka była idealna, zaopatrz się w dobrej jakości wędzonkę, a najlepiej wędzone żeberka. 

Zupa grochowa - przepis na prawdziwą zupę mocy

Składniki:

  • 2 litry bulionu lub lekkiego rosołu
  • 1 szklanka grochu żółtego
  • ok. 700 g wędzonych żeberek
  • ok. 500 g ziemniaków
  • 1 marchewka
  • sól, pieprz, majeranek, czosnek

Zupa grochowa - sposób wykonania:

  1. Dzień przed planowanym gotowaniem zupy, namocz groch. Wsyp go do miski i zalej zimną wodą. Pozostaw na całą noc.
  2. Następnego dnia, odcedź groch i przepłucz go pod zimną wodą. Żeberka podziel na części i dodaj je do garnka z bulionem. Kiedy bulion się zagotuje, zbierz powstałe szumowiny i dodaj groch. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę.
  3. Marchewkę i ziemniaki obierz. Marchewkę zetrzyj na tarce i dodaj do zupy, a ziemniaki pokrój w kostkę. Dodaj także przeciśnięty przez praskę czosnek, dopraw solą i pieprzem.
  4. Czosnek drobno posiekaj i chwilę podsmaż go na patelni. Kiedy uwolni swój aromat, dodaj do zupy. Dodaj także płaską łyżkę majeranku. Gotuj pod przykryciem jeszcze przez 10 minut, aż groch będzie zupełnie miękki.

Taka zupa doda energii na wiele godzin. Najlepiej smakuje gorąca, podana z kromką świeżego pieczywa. Jeśli zastanawiasz się nad obiadem, zupa grochowa jest zawsze dobrym pomysłem. Smacznego!

Wskazówka: Jeśli chcesz, by twoja grochówka była jeszcze bardziej "treściwa", dodaj podsmażony boczek. Z tym dodatkiem twoja zupa grochowa będzie jeszcze smaczniejsza i bardziej pożywna.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.