Krupnik - przepis na ukochaną zupę z dzieciństwa. Żeby smakowała jak u babci, użyj konkretnego mięsa

Krupnik to przepis na zupę, która od pierwszej łyżki zabiera nas w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Przepis na krupnik jest naprawdę łatwy i intuicyjny, a dziś podpowiemy, jak go ugotować, by smakował jak ten, który jedliśmy u babci zaraz po powrocie ze szkoły. Podstawą smaku jest mięso, którego dziś używa się niestety coraz rzadziej.

Więcej zup prosto z babcinej kuchni znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli mówimy o tradycyjnych polskich zupach, krupnik na pewno znajduje się w czołówce naszych ulubionych. Nie tylko jest pyszny, ale również pożywny i sycący. Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina czasy dzieciństwa, kiedy biegiem wracaliśmy ze szkoły i wpadaliśmy do kuchni, gdzie unosił się zapach pysznej, domowej zupy, a nasze babcie z troską pytały, czy nie chcemy dokładki. Dziś mamy dla ciebie przepis na krupnik, który przypomni ci smak dzieciństwa. Dawno temu, kiedy w czasach PRL-u ciężko było o dobrej jakości mięso, babcie radziły sobie, jak mogły. Wówczas królowały podroby - żołądki, serduszka, nereczki, wątróbki. Dziś niestety po podroby sięgamy coraz rzadziej, a wielka szkoda, bo ich smak potrafi być naprawdę wyjątkowy.

Krupnik - przepis na zupę z dawnych lat

Składniki:

  • ok. 300 g żołądków z kurczaka
  • ok. 300 g serduszek drobiowych
  • ok. 300 g wątróbki drobiowej
  • ok. 150 g dowolnej kaszy jęczmiennej
  • 4 ziemniaki
  • kilka suszonych grzybków
  • 2 cebule
  • włoszczyzna: 2 marchewki 1 pietruszka, kawałek selera, por
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, opcjonalnie płaska łyżeczka majeranku
  • 2 łyżki oleju

Krupnik - sposób wykonania:

  1. Zacznij od oczyszczenia podrobów. Dokładnie opłucz je pod zimną wodą i przełóż do garnka. Zalej je wodą i wstaw na gaz. Kiedy wywar się zagotuje, usuń szumowiny, dodaj ziele angielskie, liście laurowe oraz szczyptę soli.
  2. Warzywa obierz i dodaj do zupy. Ziemniaki i cebule na razie zostaw. Dodaj także pokruszone suszone grzybki. Kiedy warzywa i podroby będą już miękkie, ostrożnie wyjmij je z zupy. Podroby pokrój w paski, a marchewkę zetrzyj na tarce i ponownie dodaj do wywaru.
  3. Ziemniaki pokrój w kostkę i dodaj do zupy razem z kaszą. Dodaj do smaku sól oraz pieprz, ewentualnie majeranek.
  4. Na patelni rozgrzej dwie łyżki oleju i podsmaż na nim posiekane cebule. Kiedy będą już całkowicie zeszklone i lekko złote, dodaj je do zupy. Krupnik jest gotowy, kiedy kasza i ziemniaki są miękkie.

Taki krupnik świetnie smakuje z natką pietruszki lub posiekanym koperkiem i obowiązkowo z kromką świeżego chleba. Jeśli szukasz pomysłu na dzisiejszy obiad, prawdziwy, polski krupnik będzie idealnym pomysłem. Smacznego!

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.