Najlepsze ogórki małosolne. Przepis, dzięki któremu nigdy nie wyjdą gorzkie

Wielkimi krokami zbliża się sezon domowych przetworów. Jednym z najchętniej przygotowywanych w polskich domach są ogórki małosolne i kiszone. Podpowiadamy, co robić, by wyszły idealnie chrupiące, jędrne i kwaśne - bez nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Początek sezonu letniego to dla miłośników domowych przetworów widok wielkich słojów z ogórkami w kuchni i spiżarni. Sposobów na ich przygotowanie są setki - niektórzy wzbogacają smak ostrymi papryczkami lub liśćmi z owocowych krzewów. 

Istnieje kilka sztuczek, dzięki którym ogórki małosolne nie wyjdą gorzkie. Sekret tkwi w odpowiednio dobranych przyprawach i wyborze warzyw z cienką skórką. Nie powinniśmy sięgać po suszonki. Wykluczony jest więc pieprz w ziarnach, suszony koper, chrzan czy liście laurowe. Zamiast tego wybierzcie świeże przyprawy - doskonale sprawdzą się papryczki chilli, liście winogron i porzeczek, czosnek i świeży chrzan. 

Warto też pamiętać, że gorycz może pochodzić z samej skórki ogórków. Przygotowanie małosolnych zaczyna się więc już na rynku - wybierajmy ogórki delikatne, z cienką skórką, aby uzyskać smak idealny. 

Ogórki małosolne - przepis. Tego będziesz potrzebować

  • 800 g ogórków,
  • półtoralitrowy słoik,
  • 5 ząbków czosnku,
  • 1 czubata łyżka soli,
  • 4 cm kawałek chrzanu,
  • 3 młode liście porzeczki lub winogron,
  • kilka gałązek koperku,
  • opcjonalnie: papryczka chilli,
  • litr wody.

Sposób przygotowania

1. Ogórki dokładnie umyjcie. Wybierzcie warzywa o podobnej wielkości i pamiętajcie, że muszą być świeże. Nie sięgajcie po ogórki poobijane i z dziurami,

2. Litr wody doprowadzamy do wrzenia i rozpuszczamy w niej sól. Następnie studzimy zalewę,

3. W dużym słoiku ciasno układamy ogórki. Między warzywa wciskamy przyprawy - koper, czosnek, chilli i chrzan. Pamiętajcie, że wszystkie ogórki muszą być zalane, inaczej zgniją,

4. Zalej ogórki solanką,

5. Odstaw słoik w chłodne (około 20 st. C) i zaciemnione miejsce na 2-3 dni. Po tym czasie są już gotowe do spożycia. Jeśli chcesz przerwać proces fermentacji (nie dać ogórkom się ukwasić), zakręć słoik i wstaw do lodówki. 

Więcej o: