Oprysk z sody na mszyce - proporcje są kluczowe. Sprawdź, jak go przygotować, by pomóc roślinom

Żerujące na roślinach szkodniki mogą je uszkodzić. Istnieją jednak naturalne i ekologiczne sposoby na zwalczenie problemu. Jednym z nich jest oprysk z sody na mszyce. Sprawdź dokładną recepturę i przygotuj ją na kilka możliwości.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań nie tylko w kuchni czy domowych porządkach. Ten łatwodostępny i ekonomiczny produkt może pomóc także w walce z często spotykanymi w ogrodzie szkodnikami - mszycami, które atakują rośliny i powodują ich więdnięcie i obumieranie. 

Oprysk z sody na mszyce - sprawdzony i skuteczny sposób 

Mszyce to szkodniki dobrze znane i ogrodnikom, i posiadaczom kwiatów doniczkowych. To małe owady, które żerują na roślinach. Mogą je znacznie osłabiać, uszkadzając kwiaty i owoce. Mszyce szybko się rozmnażają, dlatego ważne jest szybkie działanie.

Bezpiecznym i tanim środkiem, który zastąpi chemiczne nawozy i mikstury, jest soda oczyszczona. To bezpieczny i tani ogólnodostępny środek, który ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Liście skropione roztworem z sody i wody w połączeniu z płynem do naczyń, oliwą lub szarym mydłem szybko staną się nieatrakcyjne dla kolonii mszyc. 

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Oprysk z sody na mszyce - proporcje są kluczowe

Jak przygotować oprysk? Istnieje kilka wersji, jedną z nich jest oprysk z sody i oliwy. 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodajemy na każdy litr ciepłej wody - możemy dodać też 1/3 łyżeczki oleju. Przed użyciem mieszkankę należy dokładnie wstrząsnąć, by wszystkie składniki dobrze się wymieszały.

Kolejny jest preparat z sodą i płynem do mycia naczyń. Aby go uzyskać pół łyżeczki sody wsypujemy do litra wody. Dodajemy również kilka kropli płynu do naczyń. Roztwór dokładnie mieszamy i gotowe. 

Szare mydło może się okazać równie skuteczne w duecie z sodą. Litr ciepłej wody łączymy z połową łyżeczki sody oraz dwoma mililitrami szarego mydła. Wszystkie składniki starannie łączymy przed zastosowaniem. 

Warto wspomnieć, że w każdej z powyższych mikstur kluczowe są proporcje. Jeśli dodamy zbyt dużą ilość sody, możemy uszkodzić rośliny i uzyskać odwrotny efekt od zamierzanego. Oprysk można stosować co trzy dni. Można też nim ręcznie przecierać liście i łodygi roślin np. na balkonie. 

Więcej informacji na temat ogrodnictwa znajdziesz w naszym artykule: Podlewanie drożdżami - ekologiczna alternatywa dla chemicznych środków i nawozów.

Więcej o: