Podlewanie drożdżami - ekologiczna alternatywa dla chemicznych środków i nawozów

Jeśli szukasz naturalnego i ekologicznego sposobu na wzmocnienie roślin ogrodowych czy doniczkowych, wypróbuj podlewanie drożdżami. To zdrowa i przyjemna dla środowiska alternatywa chemicznych nawozów i oprysków. Sprawdź, które gatunki można podlewać miksturą z drożdży kucharskich.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dobrym sposobem na odżywienie i pobudzenie do wzrostu roślin jest ich podlewanie z dodatkiem naturalnych nawozów.  Efekty są wyjątkowo spektakularne - sprawdź jak przygotować roztwór z drożdżami

Podlewanie drożdżami - metoda na piękny ogród

Alternatywą dla chemicznych i szkodliwych środków pielęgnacji roślin mogą być te domowe, przygotowane z naturalnych składników. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych. Warto stosować go przede wszystkim do podlewania warzyw, np. ogórków, pomidorów czy krzewów, drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych.

Jakie korzyści niesie zastosowanie nawozu z drożdży: 

  • pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie,
  • ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby,
  • wzmacnianie systemu korzeniowego,
  • ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby.
Zobacz wideo ak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Podlewanie drożdżami - jak przygotować i stosować nawóz? 

Przygotowanie zbawiennej dla roślin mikstury jest bardzo proste i wymaga zaledwie dwóch składników. Najszybciej przygotujemy nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić na około godzinę. Po tym czasie jest gotowy do użycia bez konieczności rozcieńczania. Warto także wspomnieć, że woda, której użyjemy do roztworu powinna być miękka - idealnie sprawdzi się deszczówka. 

Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon, lecz nie częściej niż co dwa tygodnie. Najlepsze efekty przyniesie głównie wiosną i latem. 

Które rośliny mogą być podlewane drożdżami? 

Najlepsze rezultaty osiągniemy, tylko gdy dopasujemy nawóz do potrzeb roślin. Oprysk z drożdży to doskonała ochrona dla pomidorów, ogórków i truskawek. Śmiało możemy podlewać nim też róże, hortensje, bukszpan, lawendę czy tuje. Natomiast w domu świetnie sprawdzi się do pielęgnacji storczyków. 

Więcej informacji ogrodniczych znajdziesz w naszym artykule: Oprysk na ziemniaki - naturalny sposób na zwalczenie szkodników. Ekonomiczne, łatwe i skuteczne metody.

Więcej o: