Kotlety mielone - przepis naszych babć. O dziwo, nie dodawały dwóch składników

Kotlety mielone to jeden z ulubionych obiadów w polskich domach. Przygotowanie jest proste i schematyczne, ale dziś chcemy ci zdradzić, jak kotlety mielone przygotowywały nasze babcie. Przed laty do mielonych nie dodawało się dwóch składników, które teraz są nieodzowne - jajek i bułki.

Więcej przepisów na klasyki polskiej kuchni znajdziesz na nasze stronie głównej Gazeta.pl

Kotlety od wielu lat rozpieszczają nasze kubki smakowe. Przepis na mielone jest prosty, ale wiele lat temu, nasze babcie robiły je nieco inaczej. Zamiast jajka i bułki dodawały odrobinę mąki ziemniaczanej. Wówczas kotlety były tak samo pyszne, a dodatkowo zachowywały piękny, różowy kolor.

Kotlety mielone - przepis z zeszytu babci

Składniki:

  • ok. 0,5 kg mięsa mielonego
  • 1 mała cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • sól i pieprz do smaku
  • bułka tarta
  • olej lub smalec do smażenia

Kotlety mielone - sposób wykonania:

  1. Mięso mielone przełóż do miski. Cebulkę drobno posiekaj i podsmaż ją na maśle, aż się zeszkli (miejscami może być lekko brązowa). Czosnek przeciśnij przez praskę. Całość dodaj do miski z mięsem.
  2. Do mięsa mielonego dodaj sól i pieprz w ilości, jaka ci odpowiada. Następnie zacznij wrabiać i w czasie wyrabiania, dodawaj tyle mąki ziemniaczanej, ile potrzebuje mięso, by zrobiło się zwarte i nie rozpadało się podczas formowania kotletów.
  3. Kiedy już wyrobisz masę mięsną, wilgotnymi dłońmi formuj masę w kształt kotletów. Dobrze je ubij, by nie rozpadały się podczas smażenia. Następnie obtocz w bułce tartej.
  4. Na patelni rozgrzej olej lub smalec (powinno być go dość sporo, ale nie tyle, ile daje się podczas głębokiego smażenia). Kotlety mielone smaż na wolnym ogniu, aż z obu stron apetycznie zbrązowieją. Ważne, by smażyć je na porządnie rozgrzanym tłuszczu, ale na małej mocy palnika. 

Tak przygotowane kotlety podawaj z ziemniakami i ulubioną surówką. Koniecznie wypróbuj ten przepis na kotlety mielone i przenieś się w czasie do babcinej kuchni.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA