Ogławianie pomidorów. Co to jest i jak się do tego zabrać? Krótki poradnik, który zapewni obfite plony

Ogławianie pomidorów to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki niemu nasze rośliny wydadzą obfite plony. Kiedy najlepiej go przeprowadzić i jak się za to wszystko zabrać? Przedstawiamy kilka porad.

Więcej informacji na temat pielęgnacji roślin ogrodowych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pomidorowe curry z ciecierzycą [PRZEPIS]

Uprawa roślin może być bardzo wciągającym hobby. Ogromną satysfakcję daje to, że obradzają one w piękne owoce i warzywa. W przypadku pomidorów pomocne może okazać się ich ogławianie. Jeśli przeprowadzimy je dobrze, obfite zbiory będą tylko kwestią czasu.

Ogławianie pomidorów. Na czym polega?

Zabieg pielęgnacyjny to nic innego, jak usuwanie liści z rośliny. Zanim jednak do niego przystąpicie, musicie wcześniej wykonać kilka działań związanych z uprawą pomidorów. Zatem:

  • najwcześniej usuńcie wilki, czyli boczne pędy, które wyrastają między łodygą a liśćmi; niektórzy ogrodnicy zostawiają kilka, ale lepiej, by nie było ich za dużo (roślina może mieć słabe plony),
  • następnie, gdy pojawią się owoce, oberwijcie liście dolne; zostaw jednak te, które są najbliżej pomidorów (pobierają z nich cukry).

Ogławianie pomidorów to ostatni etap pielęgnacji. Usuwa się wierzchołek pędu głównego (zostawia się od dwóch do trzech liści nad ostatnim kwiatostanem). Proces ten sprawi, że roślina przestaje rosnąć i może "skupić się" na przekazywaniu energii owocom. Narzędziem, które ułatwi wam pracę jest sekator. Pamiętajcie jednak o tym, by go wcześniej zdezynfekować. 

Ogławianie pomidorów. Kilka ważnych kwestii, które mogą wam pomóc

Jeśli zasialiście roślinę w gruncie do zabiegu musimy przystąpić około siedmiu tygodni przed zakończeniem uprawy. Pogoda od początku października nie sprzyja już dojrzewaniu owoców. Dlatego też ogławianie warto przeprowadzić już na początku sierpnia. Co jeśli pomidory nie zdążą dojrzeć do września? Na to też jest sposób! Owoce ułóż na tacy i postaw w ciepłym miejscu w towarzystwie jabłek oraz bananów.

Kolejną kwestią jest uprawa pomidorów w szklarni. Panujące tam warunki sprawiają, że roślina może dłużej się rozwijać. W tym przypadku ogławianie pomidorów możemy przeprowadzić w drugiej połowie sierpnia. Istnieje jednak ryzyko, że zbiory będą o wiele mniejsze. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.