Jak przechowywać warzywa i owoce, by na długo pozostały świeże? Przyda się m.in. piasek

Najlepszą przekąską, po jaką możemy sięgnąć latem, są świeże owoce i warzywa. Mamy tendencję do kupowania ich w większej ilości, niż jesteśmy w stanie na raz wykorzystać. Jak zatem najlepiej przechowywać warzywa i owoce, by dłużej pozostały świeże? Mamy kilka niezawodnych patentów.

Więcej ciekawych porad domowych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Wielu z nas często nieświadomie popełnia błędy, które skutkują szybszym psuciem się warzyw i owoców. Owoce, takie jak truskawki, poziomki czy czereśnie, mają niestety dość krótki żywot i czasem już w ciągu jednego dnia zaczynają się nieestetycznie marszczyć. Podobnie jest z niektórymi warzywami. Czy zatem wszystkie sezonowe owoce i warzywa należy trzymać w lodówce? Kiedy owoców nie myć? I po co warto mieć w domu wiaderko z piaskiem? Poznaj domowe sposoby na przedłużenie świeżości twoich ulubionych warzyw i owoców.

1. Lodówka - owszem, ale nie zawsze

Powszechnie uważa się, że przechowywanie produktów spożywczych w lodówce to najlepszy pomysł, by przedłużyć ich świeżość. O ile w sporej części się to sprawdza, o tyle trzeba pamiętać, że niektórym owocom i warzywom może to skutecznie zaszkodzić. Mowa tu szczególnie o tych, które dojrzewały w ciepłym klimacie - do lodówki nie chowamy więc cytryn, bananów, pomarańczy, awokado czy grejpfrutów. Nasze rodzime gruszki i jabłka też nie lubią lodówek. Złym pomysłem jest także przechowywanie w lodówce ziemniaków, cukinii, pomidorów i ogórków, a także cebuli. Wszystkie wymienione warzywa i owoce powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu.

2. Mycie skraca życie, szczególnie truskawkom

Nie powinno się jeść nieumytych owoców - z tym nie należy dyskutować. Jednak jeśli chcemy przechować owoce na blacie lub w lodówce, nie powinno się myć ich od razu po kupieniu. Woda pozostawiona na owocach zacznie parować, co przyśpieszy proces gnicia i w efekcie smacznymi truskawkami czy jagodami będziemy cieszyć się przez jeden dzień zamiast trzech czy czterech. Jeśli mamy ochotę chapsnąć soczystą truskawkę czy poziomkę, lepiej opłukać ją tuż przed podaniem na stół lub włożeniem do ust. Oczywiście wszystkie owoce jagodowe, a także wiśnie i czereśnie należy przechowywać w lodówce, uprzednio wykładając je na talerz.

3. Szypułki i ogonki

Gdy na rynku udało nam się kupić piękne, soczyste pomidory na gałązce lub z zielonymi ogonkami, nie odrywajmy ich od razu. Podobnie z truskawkami. Szypułki i ogonki sprawiają, że soki owocu nie parują i przez to dłużej pozostają świeże. Więc jeśli kupisz na przykład fasolkę szparagową, nie odcinaj od razu końcówek, ponieważ warzywa zwiędną już następnego dnia. 

4. Kiedy w pojemniku, a kiedy bez?

Sałaty, zioła, szpinak i szczypiorek spokojnie mogą być przechowywane w pojemnikach do żywności, ale warto wiedzieć, jak robić to skutecznie. Przed włożeniem do lodówki, zioła opłukujemy pod zimną wodą, rozkładamy je na papierowym ręczniku i kiedy podeschną, owijamy kolejnym płatem ręcznika papierowego. Wówczas możemy włożyć nasze zioła do pudełka na żywność, ale nie należy szczelnie ich zamykać, żeby woda mogła swobodnie parować i osiadać na ściankach tworzywa, co zapewni stały dopływ wilgoci.

Z kolei w plastikowych pojemnikach i w opakowaniach od producenta nie należy przechowywać owoców jagodowych, ogórków, śliwek, marchewek oraz grzybów.

5. Po co w kuchni piasek?

Jako sposób na przedłużenie żywota niektórych owoców świetnie sprawdzi się zakopane ich w piasku lub w ziemi. To bardzo stara metoda i dotyczy wszystkich tych warzyw, które z ziemi zostały wykopane, czyli marchewki, pietruszki, selera, czy buraków. Jeśli zdarzyło ci się kupić większą ilość warzy korzeniowych lub po prostu lubisz mieć zapas, w chłodnym i suchym miejscu umieść skrzynkę lub dużą donicę. Do środka włóż swoje warzywa i zasyp je piaskiem. Tym sposobem możesz przedłużyć ich świeżość nawet o kilka tygodni. Jednak warto dopilnować, by piasek był idealnie suchy - wilgoć nie pomoże w zachowaniu warzyw w dobrej formie.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.