Sucha zgnilizna pomidora - oprysk, który zdziała cuda i zwalczy uporczywą chorobę rośliny

Sucha zgnilizna pomidora to przykra choroba, która dotyka rośliny w czasie suszy i upałów. Jeśli na twoich owocach pojawiły się tego typu objawy, działaj od razu! Ten oprysk i sprawdzone metody pomogą uniknąć szkód, a zbiory będą owocne i udane.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe uprawy, a także hodowla warzyw i owoców cieszą oko i pozwalają przygotować zdrowe posiłki z ekologicznych produktów. Pomidory są jedną z najczęściej uprawianych roślin zarówno w ogrodach, działkach jak i w szklarniach czy na balkonach. Niestety często plony nie są tak owoce a wszystko przez szkodniki i uporczywe choroby. 

Czym się przejawia sucha zgnilizna pomidora? 

Sucha zgnilizna wierzchołkowa to choroba owoców pomidora, która wygląda bardzo groźnie i nieapetycznie. Na szczęście nie jest zaraźliwa i nie przejdzie na sąsiadujące rośliny. Klasyfikuje się ją jako chorobę fizjologiczną wywołana brakiem wapnia i wody. Występuje szczególnie w upalnym, letnim okresie, w czasie suszy oraz przy braku przewiewności krzewów. W takich warunkach pomidory, zwłaszcza gdy zawiązują owoce, nie są w stanie pobierać wystarczającej ilości wapnia, którego często brakuje w ziemi.

Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, bowiem charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Na wierzchołkach niedojrzałych owoców, zwykle najstarszych, pojawiają się najpierw szkliste, ale suche plamy. Objawy mogą być tylko na jednym owocu lub kilku, a w skrajnych przypadkach - na wszystkich. Jednocześnie liście wyglądają zdrowo.
  • Kolejnym objawem są plamy, które zmieniają stopniowo kolor - najpierw na brunatny, a potem czarny. Plamy nie mają tendencji do powiększania się, bywa, że zaatakowany owoc dojrzewa, zmieniając kolor zdrowych tkanek na właściwy dla danej odmiany. Krzak pomidora nadal wygląda zdrowo. Z kolei pozostałe owoce często nie mają żadnych zmian chorobowych.
  • Chore owoce odpadają z krzewu. 
Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Jak zwalczyć suchą zgniliznę pomidora? Skuteczny oprysk

Warto nie dopuścić do rozwoju choroby i zapobiegać jej powstaniu. W tym celu należy:

  • systematycznie podlewać krzewy,
  • unikać zbyt dużej ilości nawozu zawierającego azot,
  • wietrzyć szklarnię, zadbać o swobodny przepływ powietrza,
  • sadzić pomidory w żyznej ziemi.

Co zrobić gdy zauważymy zarażone pomidory? Jeśli doszło do rozwoju choroby na krzewach, należy zastosować oprysk z nawozu z wapniem zwanym także saletrą wapniową. Ważne jest odpowiednie stężenie, które powinno wynosić  0,5%, wtedy uzyskamy najskuteczniejszą metodę profilaktyki i walki z chorobą. Opryski warto wykonywać regularnie co 7-10 dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA