Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Domowe uprawy, a także hodowla warzyw i owoców cieszą oko i pozwalają przygotować zdrowe posiłki z ekologicznych produktów. Pomidory są jedną z najczęściej uprawianych roślin zarówno w ogrodach, działkach jak i w szklarniach czy na balkonach. Niestety często plony nie są tak owoce a wszystko przez szkodniki i uporczywe choroby.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa to choroba owoców pomidora, która wygląda bardzo groźnie i nieapetycznie. Na szczęście nie jest zaraźliwa i nie przejdzie na sąsiadujące rośliny. Klasyfikuje się ją jako chorobę fizjologiczną wywołana brakiem wapnia i wody. Występuje szczególnie w upalnym, letnim okresie, w czasie suszy oraz przy braku przewiewności krzewów. W takich warunkach pomidory, zwłaszcza gdy zawiązują owoce, nie są w stanie pobierać wystarczającej ilości wapnia, którego często brakuje w ziemi.
Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, bowiem charakteryzuje się następującymi cechami:
Warto nie dopuścić do rozwoju choroby i zapobiegać jej powstaniu. W tym celu należy:
Co zrobić gdy zauważymy zarażone pomidory? Jeśli doszło do rozwoju choroby na krzewach, należy zastosować oprysk z nawozu z wapniem zwanym także saletrą wapniową. Ważne jest odpowiednie stężenie, które powinno wynosić 0,5%, wtedy uzyskamy najskuteczniejszą metodę profilaktyki i walki z chorobą. Opryski warto wykonywać regularnie co 7-10 dni.