Cukinia od kilku dni jest najchętniej kupowanym i wykorzystywanym w kuchni warzywem. To warzywo jest klasyką letnich smaków, a przepisy, które zaprezentuję poniżej, wielu z was przypomną beztroskie, wakacyjne chwile spędzone na letnich obozach lub u babci. Zaczniemy od smaku mojego dzieciństwa. Oto dwie wersje placuszków z cukinii. Sama nie wiem, które lepsze.
Placuszki z cukinii z cebulą i pietruszką
Składniki:
- 1 większa cukinia
- 5 łyżek mąki
- 1 mała cebula
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól, pieprz, szczypta czosnku granulowanego
- 2 jajka
- olej do smażenia
Sposób wykonania:
- Cukinię umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj dwie szczypty soli, wymieszaj i odstaw, by cukinia puściła sok.
- Po kilku minutach odsącz cukinię z wody i przełóż do miski. Dodaj drobno posiekaną cebulkę i natkę pietruszki, a także mąkę i jajko. Dopraw do smaku przyprawami i wyrób tak, jak na kotlety mielone.
- Na patelni porządnie rozgrzej odrobinę oleju. Za pomocą głębokiej łyżki lub chochelki nakładaj porcję ciasta na placki z cukinii i lekko je rozpłaszcz. Pamiętaj, żeby smażyć je na dobrze rozgrzanym oleju, ale na niewielkiej mocy palnika - wówczas będą chrupiące i dobrze usmażą się w środku.
Takie placuszki najlepiej smakują z domowym sosem czosnkowym lub kwaśną śmietaną. Idealne na podwieczorek lub kolację.
Smażona cukinia w panierce - do tej pory czuję ten zapach w kuchni
Składniki:
- 2 większe cukinie
- 4 jajka
- mąka pszenna
- bułka tarta
- sól pieprz
- olej
Sposób wykonania - tak robiła babcia Krysia
- Cukinię dokładnie umyj, najlepiej czystą gąbką lub szczoteczką. Następnie pokrój w plastry o grubości ok. 5-7 mm i przełóż do miski. Delikatnie oprósz solą, by cukinia lekko zmiękła.
- Przygotuj trzy talerze. Do jednego z nich wbij jajka i za pomocą widelca rozmąć je. Możesz dodać szczyptę soli oraz pieprz. Do dwóch kolejnych wsyp mąkę i bułkę tartą (może być także panko).
- Na patelni rozgrzej olej (powinno być go dość dużo, ale nie tyle, ile do głębokiego smażenia). Plastry cukinii obtaczaj najpierw w mące, potem w jajku i w bułce tartej (tak samo, jak kotlety schabowe).
- Smaż na porządnie rozgrzanym tłuszczu, aż z obu stron będą rumiane.
Świetnie smakują z jogurtem lub oprószone startym serem.
Pomysły na obiad z cukinią - szybko, smacznie i przyjemnie
Aromatyczna zupa krem z cukinii z dodatkiem greckiego sera - szybki obiad w wersji wege
Składniki:
- 800 g cukinii
- 1 l bulionu warzywnego
- 2 mniejsze cebule
- 2-3 ząbki czosnku
- 100 g sera feta
- śmietanka 30 proc.
- masło
- sól, pieprz, szczypta chili, szczypta kurkumy
Sposób wykonania:
- Na dnie szerokiego garnka rozgrzej porządną łyżkę masła lub oliwy. Następnie dodaj posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj cukinię pokrojoną w kostkę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Całość chwile podsmażaj, aż warzywa zmiękną.
- Podsmażone warzywa zalej bulionem, dopraw solą i pieprzem, a także ostrą papryczką i kurkumą. Gotuj na średnim ogniu, aż cukinia będzie miękka.
- Do gotującej się zupy dodaj pokrojony ser feta, a także zahartowaną śmietankę (ok. 1/3 szklanki). Następnie zmiksuj całość blenderem ręcznym, by uzyskać gładki i aksamitny krem.
- Zupę krem z cukinii podawaj z ziołowymi grzankami, pestkami dyni lub słonecznika.
Sos z cukinii - idealny do spaghetti i do ryżu
Składniki:
- 2 cukinie
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- pół pęczka natki pietruszki
- śmietanka 30 proc.
- 100 g serka topionego
- sól, pieprz, szczypta chili
- masło lub olej
- dodatkowo: makaron (tagliatelle, spaghetti) lub ryż, starty parmezan
Sposób wykonania:
- Przygotuj garnek lub duży rondel i rozgrzej w nim 2 łyżki masła lub 3-4 łyżki oleju. Następnie dodaj posiekaną cebulę.
- Kiedy się zeszkli, dodaj cukinię pokrojoną w kostkę, a także czosnek przeciśnięty przez praskę. Duś na średniej mocy palnika, aż cukinia będzie miękka. W tym samym czasie ugotuj makaron lub ryż. Ja częściej używam makaronu i przed jego odcedzeniem, odlewam pół szklanki wody, w której się gotował.
- Do miękkiej cukinii dodaj serek topiony, posiekaną natkę pietruszki, sól, oraz pieprz. Duś przez chwilę, a kiedy serek się rozpuści, dodaj 1/3 szklanki śmietanki 30 proc. Jeśli uważasz, że sos jest zbyt rzadki, dolej odrobinę wody, w której gotował się makaron. Doprowadź do wrzenia, następnie dopraw do smaku szczyptą chili i kurkumą.
- Do gotowego sosu przełóż makaron lub ryż. Wymieszaj i podawaj - obowiązkowo ze startym parmezanem.
Leczo, czyli nieśmiertelna klasyka
Potrzebne składniki:
- 3 większe cukinie
- 300 g podwędzonej kiełbasy
- 1 papryka czerwona
- 1 papryka żółta
- 1 puszka pomidorów (lub 0,5 kg świeżych)
- 1 duża cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 szklanka bulionu lub lekkiego rosołu
- koncentrat pomidorowy - wedle uznania
- sól, pieprz, szczypta oregano, słodka papryka, odrobina chili
- do smażenia: odrobina smalcu lub olej
Sposób wykonania:
- Wszystkie składniki pokrój w większą kostkę. Jeśli używasz świeżych pomidorów, wcześniej je sparz i obierz ze skórki.
- Przygotuj garnek z szerokim dnem i porządnie rozgrzej w nim odrobinę tłuszczu. Następnie dodaj pokrojoną kiełbasę oraz posiekaną cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, a kiełbasa zarumieni, dodaj czosnek. Smaż jeszcze minutę.
- Do garnka dodaj paprykę, pomidory, cukinię oraz przypraw odrobiną soli, a także koncentratem pomidorowym. Następnie zalej bulionem i duś przez 15 minut pod lekko uchyloną pokrywką.
- Kiedy warzywa będą miękkie, dopraw je do smaku solą, pieprzem, a także płaską łyżeczką oregano oraz słodką i ostrą papryką. Leczo podawaj ze świeżym pieczywem lub ziołową grzanką prosto z pieca.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.