18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Nalewka z mięty - przepis na zdrowy medykament i domowy trunek. Zrobisz ją z tych składników

Nalewka z mięty - przepis na delikatny napój alkoholowy, którym raczyły się nasze babcie. Domowy trunek pomoże na wiele dolegliwości, ale także będzie pięknym prezentem dla bliskich.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe przetwory i nalewki to prawdziwe skarby spiżarni. Smakują jeszcze lepiej gdy przygotujemy je z produktów, które sami wyhodowaliśmy. Przydomowy krzak mięty to nie tylko świeży dodatek do lemoniady czy dań, ale także składnik leczniczego trunku - miętowej nalewki.

Nalewka z mięty - domowe lekarstwo i smaczny trunek w jednym

Miętówka to esencja świeżości, dlatego w upalne dni znakomicie sprawdza się jako dodatek do letnich koktajli. Wypita po posiłku wspomaga proces trawienia i eliminuje problemy żołądkowe. Z kolei kolor i zapach tylko podkreślają jej walory smakowe. Miętówka jest przede wszystkim ceniona za smak - lekko słodka, a jednocześnie mentolowa i orzeźwiająca. Można ją przygotować na kilka sposobów, używając zarówno suszonych, jak i świeżych liści.  Warto wspomnieć także o zdrowotnym zastosowaniu, które pomoże przy m.in.: bólu brzucha, czy niestrawności. Miętowa nalewka działa także bakteriobójczo, rozkurczowo i uspakajająco. 

Zobacz wideo Domowa nalewka wiśniowa - Haps #18+

Nalewka z mięty - przepis według tradycyjnej receptury

Składniki:

  • 2 szklanki spirytusu 70 proc.,
  • 5 gałązek świeżej mięty pieprzowej,
  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki cukru,
  • cytryna. 

Sposób przygotowania:

  1. Zaczynamy od sparzenia wrzątkiem i obrania cytryny. 
  2. Skórkę owocu i liście mięty wkładamy do słoja. 
  3. Przygotowujemy syrop z cukru i wody - oba składniki umieszamy w rondelku i podgrzewamy,  dokładnie mieszając. Płyn przelewamy do słoja. 
  4. Słój zamykamy i odstawiamy na 10 dni w nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy o codziennym wstrząśnięciu lub zamieszaniu nalewki
  5. Po upływie tego czasu filtrujemy nalewkę i przelewamy do ładnych ozdobnych butelek. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu przez około trzy miesiące przed podaniem. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA