Domowe sposoby na muchy. Własnoręczny lep kosztuje grosze, a potrzebne produkty masz w kuchni

Muchy to jedne z najbardziej uciążliwych owadów na świecie. Do mieszkań dostają się bez problemu, wystarczy lekko uchylone okno. Nasze kuchnie to dla nich raj - resztki jedzenia czy owoców potraktują jak wykwintną ucztę, a jeśli pozwolimy im zostać na dłużej, rozmnożą się w błyskawicznym tempie. Podpowiadamy, jak pozbyć się domowymi sposobami uciążliwych much.

Choć wszechobecna mucha domowa żyje krótko (około 28 dni), rozmnaża się w zawrotnym tempie. Już dwa dni po przepoczwarzeniu samica może złożyć około 150 jaj. Średnio przez całe swoje życie owad składa ich nawet 3000! Muchy doskonale odnajdują się w domowych warunkach. Chętnie jedzą niemal wszystkie produkty, które spożywają ludzie. Dodatkowo nie pogardzą też substancjami gnijącymi i rozkładającymi się. 

Latem często ucztują w naszych mieszkaniach, przyprawiając wiele osób o mdłości. Tymczasem wystarczy kilka produktów, by skutecznie rozprawić się z muchami. Przyda się miód i patelnia.

Domowy lep na muchy

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na sklepowy lep, możesz zrobić go własnoręcznie. Potrzebne będą ci:

  • papierowa torba,
  • szczypce,
  • suszarka,
  • 1/4 szklanki wody,
  • 1/4 szklanki miodu,
  • 1/4 szklanki cukru,
  • patelnia.

Torbę potnij na szerokie paski. Na patelnię wlej wodę, wymieszaj z cukrem i miodem. Podgrzewaj i wymieszaj, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Następnie wrzuć na patelnię papierowe paski i poczekaj, aż dokładnie wchłoną miksturę. Paski wyjmuj szczypcami i ułóż je na desce. Możesz wysuszyć je suszarką lub poczekać, aż wyschną. Tak przygotowany lep połóż w miejscach, gdzie jest najwięcej much. 

Podobne działanie osiągniesz dzięki lepom na spodkach. Wymieszaj dwie łyżki mąki kukurydzianej z dwoma łyżkami miodu. Ułóż mieszankę na spodkach lub zakrętkach od słoików i postaw w miejscach, gdzie są muchy. 

Postaw na odstraszające zapachy

Jeśli lubisz, gdy w domu unosi się ładny zapach, możesz jednocześnie sprawić, że muchy nie będą chętnie cię odwiedzać. Świetnie sprawdzi się wanilia. Możesz wymieszać waniliowy olejek zapachowy z miętą i postawić przy oknach. Jeśli dodatkowo dorzucisz citronellę lub olejek kokosowy - pozbędziesz się też komarów.

Podobne działanie mają olejki cytrynowy, eukaliptusowy czy goździkowy. Rozpyl je w strategicznych miejscach w domu. Będziesz cieszyć się pięknym zapachem, a jednocześnie skutecznie odstraszysz muchy. 

Więcej o: