Knedle - przepis na przysmak z dzieciństwa. Sekretem jest ciasto z dodatkiem, którego brak w innych kluskach

Knedle to przepis, który w przyjemny sposób przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Pamiętam, że kiedy pojawiły się pierwsze śliwki czy morele, pędziłam z koszyczkiem do sadu, bo wiedziałam, że jak je przyniosę, to babcia zrobi mi knedle. Były przepyszne, a to za sprawą ciasta z dodatkiem masła i żółtka. To do tej pory mój comfort food i z chęcią zdradzę wam przepis na knedle marzeń.
Zobacz wideo

Knedle to przepis na nadziewane kluchy na słodko - to tak w skrócie. Nie wiem, czy stanieje lepszy pomysł na obiad z owocami, ale jedno jest pewne - nie ważne, czy do knedla włożysz śliwkę, morelę, truskawkę czy słodki twarożek - tego smaku nie da się zapomnieć. Dziś zdradzę wam przepis na knedle, które pamiętam z dzieciństwa. 

Knedle - przepis

Składniki na ciasto:

  • 1 kg ziemniaków
  • ok. 10 dag mąki pszennej
  • 1 żółtko
  • płaska łyżka masła
  • szczypta soli
  • opcjonalnie 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej

Dodatkowo: śliwki węgierki lub morele, szczypta cynamonu lub cukru

Knedle - sposób wykonania:

  1. Ziemniaki obierz, pokrój na kawałki i ugotuj w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź i przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce. Przełóż do miski.
  2. Śliwki lub morele opłucz i przekrój na pół. Usuń pestki i przełóż do miseczki. Lekko oprósz owoce cynamonem lub cukrem i wymieszaj.
  3. Do ziemniaków dodaj mąkę, żółtko oraz masło. Następnie wyrób na jednolitą masę. Jeśli uważasz, że masa ziemniaczana jest zbyt luźna, dodaj odrobinę mąki ziemniaczanej.
  4. Z ciasta uformuj kulę i odrywaj z niej kawałki. Lekko spłaszcz je w dłoniach i na środek każdego kawałka połóż połowę śliwki lub moreli. Następnie szczelnie zlep końce i uformuj w kształt knedla.
  5. W większym garnku ugotuj wodę z niewielkim dodatkiem soli i masła. Wrzucaj knedle partiami i gotuj przez 2-3 minuty od wypłynięcia. Podawaj z kleksem kwaśnej śmietany.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA