Wtyki amerykańskie - jak się ich pozbyć? Te owady pojawiły się w polskich domach. Nie jest łatwo je złapać

Choć lato wciąż trwa, to jednak zdarzają się czasem chłodniejsze noce. Taka temperatura sprawia, że niektóre owady szukają ciepłych miejsc, aby schronić się przed zimnem. Przykładem są wtyki amerykańskie, które zaczęły wchodzić do polskich domów. Jak wyglądają i dlaczego nikt nie chce ich obecności w swoim mieszkaniu? Jak się ich pozbyć? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Wtyk amerykański to pluskwiak, który, jak sama nazwa wskazuje, występował głównie na terenie Ameryki. Dopiero w XXI wieku zaobserwowano jego występowanie na terenie naszego kraju. Istnieje przypuszczenie, że przedostał się do Polski wraz z międzynarodowym transportem towarów. 

Jak szybciej odgrzać mrożoną pizzę? BanałJak szybciej odgrzać mrożoną pizzę? Rozwiązanie jest tak proste, że aż boli

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wtyk amerykański - jak wygląda śmierdzący owad?

Ten niewielki, dwucentymetrowy owad jest czarno-brązowy, ma żółte plamki i charakterystyczne długie czułki. Jego obecność na balkonach, tarasach czy parapetach możemy zaobserwować zwykle jesienią. To właśnie wtedy wtyki amerykańskie zaczynają szukać schronienia przed chłodem. Jak się jednak okazuje, w tym roku ich aktywność można zaobserwować już wcześniej.

Pomimo dość upalnych dni, zdarzają się chłodne noce i to właśnie wtedy można zobaczyć wtyki amerykańskie, które próbują wejść nam do domu. Na Instagramie pojawił się wpis, w którym internautka pokazuje, jak wygląda ten owad, który pojawił się w jej otoczeniu.

 

Wtyki amerykańskie nie są mile widzianymi lokatorami. Wszystko przez nieprzyjemny zapach, który te pluskwiaki wydalają z siebie, gdy poczują się zagrożone. Fetor jest tak intensywny, że trudno się go pozbyć. Dlatego tak ważne jest, aby nie pozwolić przedostać się im do domu.

Olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowiaTen olej cieszy się ogromną popularnością, ale jest szkodliwy dla zdrowia

Wtyk amerykański - jak się pozbyć niechcianych owadów?

Wtyk amerykański nie gryzie i nie przenosi żadnych chorób. Nie stanowi także zagrożenia dla ludzi, jednak w naszych domach nie jest mile widziany. Ważna jest więc prewencja. Warto zainstalować siatki na okna zwane moskitierami. Jeśli jednak wtyk amerykański wejdzie do mieszkania, możemy go zwalczyć na różne sposoby. 

Pomogą nam w tym profesjonalne preparaty chemiczne, przeznaczone do usuwania różnego typu pluskwiaków. Zanim jednak ich użyjecie, sprawdźcie, czy są bezpieczne między innymi dla zwierząt i dzieci. W przypadku, gdy zaobserwujemy, że jest ich więcej, możemy skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem tego typu szkodników. 

Jeśli jednak nie chcemy zabijać wtyka amerykańskiego, możemy próbować złapać go do słoika. Musimy działać szybko, aby nie zdążył wyczuć zagrożenia. W przeciwnym razie poczęstuje nas dużą dawką obronnego fetoru. 

Więcej o: