Jak szukać grzybów? Wiele zależy od ich gatunku. Zdradzamy, gdzie najłatwiej je znaleźć

Kiedy upały zaczynają powoli odpuszczać, a jesienna aura wkrada się w naszą codzienność, warto wybrać się do lasu na grzyby. Co, jednak jeśli nie mamy w tej kwestii dużego doświadczenia? Jak i gdzie szukać grzybów jadalnych? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Zbieranie grzybów nie jest tak prostą sztuką jak mogłoby się wydawać. Jest wiele gatunków, które nie nadają się do spożycia, oraz takie, które wręcz mogą doprowadzić nas do śmierci. Jak szukać grzybów? Sprawdź, zanim wybierzesz się do lasu.

Jak szukać grzybów? Wszystko zależy od gatunku

Jeśli planujemy grzybobranie, zastanówmy się, czy w naszym regionie padał ostatnio deszcz. To bardzo istotne, ponieważ fala upałów, która towarzyszyła nam przez długi czas, mogła znacznie wysuszyć podłoże nawet w zadrzewionych gęsto lasach. Grzybnia natomiast rozwija się w warunkach wilgotnych i ciepłych. Zatem jeśli opady omijały naszą okolicę, to warto wstrzymać się z wycieczką do lasu.

Inaczej sytuacja wygląda w regionach, które cieszyły się z ciepłych i deszczowych dni. Jak szukać grzybów? Wiele zależy od tego, jaki gatunek chcemy znaleźć. Podgrzybki najczęściej spotkamy tam, gdzie podłoże wyściełane jest przez mech. Co więcej, udając się w takie części lasu, łatwiej je znajdziemy, ponieważ brązowe kapelusze tych grzybów odznaczają się na tle zielonego mchu.

Łatwo znaleźć także maślaki. Najczęściej rosną na łąkach znajdujących się obok lasu. Porastają przestrzeń pod jodłami, które wysiały się samoistnie. Dużą zaletą zbierania maślaków jest fakt, że często natkniemy się na skupiska tych grzybów. Dlatego za jednym zamachem możemy zebrać cały koszyk. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Borowiki i koźlarze. Gdzie rosną te grzyby? Czy łatwo je znaleźć?

Inaczej jest w przypadku borowików, potocznie zwanych prawdziwkami. Ta odmiana grzybów nie jest już tak prosta w znalezieniu. Najczęściej występują pod świerkami lub dębami. Ukrywają się pod niewielką kupką szarych liści bądź przykrywa je górka piasku i ściółki.

Ich kolor nierzadko zlewa się z otoczeniem, co znacznie utrudnia poszukiwania. Jeśli jednak uda nam się trafić na choćby jedną sztukę, warto dokładnie rozejrzeć się wokół. Prawdziwki często mają rozsianą grzybnię w niedalekim sąsiedztwie.

Kolejnym przykładem są koźlarze. Ich znalezienie także nie jest tak proste. Często występują na terenie łąk położonych tuż przy lasach. Są jednak niemalże niewidoczne. Ich ulubionym miejscem są wysokie trawy. To tam, często rozchylając wysokie źdźbła, naszym oczom ukarzą się rdzawe kapelusze i biało szara nóżka.

Więcej o: