Kiszenie kapusty to wcale nie czary. Ile soli na jeden kilogram? Zdradzimy złote proporcje

Kiszona kapusta to podstawa wielu dań i ciężko wyobrazić sobie produkt bardziej kojarzony z kuchnią polską. Od lat robię sama kiszoną kapustę i zawsze według tego samego przepisu - na kilogram kapusty dodaję łyżkę soli. Oprócz tego znam jeszcze inne kapuściane "czary mary".
Zobacz wideo

Kiszenie kapusty to nic trudnego, a jak zna się odpowiednie proporcje, to można to robić niemal z zamkniętymi oczami. Zanim jednak weźmiemy się za upychanie kapusty w kamionce, trzeba wiedzieć ile soli dodać na kilogram poszatkowanych warzyw. Niezawodne proporcje do jedna stołowa łyżka soli jodowanej na kilogram kapusty. 

Kiszenie kapusty. Jak zrobić to dobrze?

Ja zawsze kupuję kapustę w całości, chociaż w sklepach warzywnych z łatwością można dostać już poszatkowaną kapustę na kilogramy. Ja jednak jestem tradycjonalistką i bardzo lubię samodzielnie szatkować kapustę na mandolinie do warzyw. Na 1 kg kapusty zawsze dodaję 200 g marchewki, 100 g pora oraz 3-4 gałązki selera. No i oczywiście sól. Poniżej pokażę przepis, którego nauczyła mnie ciocia Ala - jej kapusta nie ma sobie równych.

Kapusta kiszona - przepis od cioci Ali

  • 5 kg kapusty
  • 1 kg marchewki
  • 0,5 kg pora
  • liście selera
  • 5 stołowych łyżek soli jodowanej

Sposób wykonania:

  1. Kapustę poszatkuj na mandolinie lub ostrym nożem. Później możesz ją przesiekać, żeby nie ciągnęła się podczas jedzenia. 
  2. Warzywa zetrzyj na tarce. 
  3. Przygotuj dużą miskę. Włóż do nie warzywa, kapustę i dodaj sól. Następnie porządnie wszystko wymieszaj dłońmi. Sól powinna zostać "wmasowana" w kapustę. Miskę z warzywami pozostaw na kilka godzin.
  4. Przygotuj beczkę lub kamionkę i włóż do niej kapustę, mocno ją dociskając. Następnie przykryj jej wieko deską tak, by został zachowany dostęp powietrza. Beczkę z kapustą pozostaw w niezbyt chłodnym miejscu - ja trzymam ją w kuchni. 
  5. Pierwszego dnia zauważysz, że kapusta puściła sok, to znak, że fermentacja właśnie się zaczęła.
  6. Następnego dnia lekko przemieszaj kapustę drewnianą łyżką, zrób to najlepiej rano i wieczorem, czynność tę powtarzaj każdego dnia.
  7. Trzeciego dnia na wierzchu beczki powinna pojawić się piana - nalezy ją zebrać. 
  8. Czwartego dnia spróbuj, czy kapusta już zdążyła się ukisić. Jeśli nie, daj jej jeszcze 2 dni. 

Gotową kapustę układaj ciasno w słoikach i szczelnie zakręć. Po 3-4 dniach jednak odkręć je, ponieważ fermentacja ciągle trwa i gazy mogą rozsadzić słoik lub sprawić, że sok "wykipi". Tak przygotowana kiszona kapusta powinna być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: