Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Kotlety pożarskie to klasyka, z którą na trudno konkurować - wszystko przez wyjątkowy smak, ciekawą formę i teksturę mięsa. Danie świetnie sprawdzi się na obiad, czy kolację i z pewnością zrobi wrażenie na domownikach.
Kotlety pożarskie - ciekawa wersja tradycyjnego obiadu
Dania mięsne często goszczą w domowym menu. Obok mielonych, schabowego czy panierowanej piersi z kurczaka warto postawić także kotlety pożarskie. Wyróżniają się nie tylko wyjątkowo soczystym smakiem, ale także sposobem przygotowania, ponieważ mięso jest w tym celu dokładnie siekane. Poza bazowym składnikiem niezbędne są także dodatki - namoczona w mleku kajzerka, jaja, które idealnie spoją produkty oraz przyprawy i świeża zielenina.
Kotlety pożarskie smakują obłędnie, ale równie estetycznie prezentują się na talerzu. Warto podać je ze standardowymi dodatkami np. tłuczonymi ziemniakami czy frytkami, a także zestawem surówek, mizerią czy swojską kapustą zasmażaną.
Zobacz wideo Robiły go nasze babcie i mamy, czyli tradycyjny kotlet mielony [Kuchnia Hapsa]
Przepis na kotlety pożarskie - sekretem jest siekane mięso
Składniki:
- 900 g piersi z kurczaka,
- 3 jajka,
- czerstwa kajzerka,
- szklanka mleka,
- solidna łyżka masła,
- pół pęczka zielonej pietruszki,
- pieprz,
- sól,
- czosnek,
- majeranek,
- bułka tarta do panierowania,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od umycia, osuszenia i oczyszczenia mięsa. Tak przygotowaną pierś z kurczaka dokładnie siekamy lub mielimy w maszynce.
- Kajzerkę moczymy w mleku.
- Pietruszkę myjemy i drobno siekamy - dodajemy do mięsa razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą, pieprzem grubo mielonym i majerankiem.
- Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka uciekamy z masłem o temperaturze pokojowej, a następnie przekładamy do mięsa. Kajzerkę rozdrabniamy w dłoniach i również przekładamy do naczynia z kurczakiem. Całość dokładnie wyrabiamy dłońmi.
- Białka ubijamy na sztywną pianę, delikatnie dodajemy do mięsa, mieszamy i formujemy niewielkie kotlety. Wskazówka - warto wcześniej zwilżyć dłonie, wówczas mięso nie będzie kleić się nadmiernie do dłoni.
- Kotlety pożarskie panierujemy w bułce tartej, a następnie smażymy na rozgrzanym oleju. Mięso powinno być rumiane i przypieczone z obu stron. Odsączamy na ręczniku papierowym i podajemy z ulubionymi dodatkami.