Butelka przywiązana do drzewa to nie wandalizm. Sok z brzozy trudno pozyskać, ale działa cuda na kości i cerę

Na wiosnę w parkach i ogrodach możesz zobaczyć butelki lub kubeczki przymocowane do pni brzóz. Nie jest to przykład wandalizmu ani zanieczyszczania środowiska - ktoś najpewniej czeka, aż drzewo odda swój sok. Dlaczego ludzie cenią sok z brzozy? Nie tylko dlatego, że pozwala "obudzić się" z zimowego marazmu - korzyści jest wiele.

Więcej ciekawostek na temat zdrowia i urody znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Sok z brzozy to cenne źródło witamin i minerałów. Niestety ten surowiec wcale nie jest łatwy do zdobycia, a sprawę utrudnia fakt, że pozyskać go można jedynie przez 3-4 tygodnie w roku, kiedy drzewa zaczynają wypuszczać nowe pędy i "budzą się" po zimie. Nie powinien więc nikogo dziwić słoik przymocowany do pnia drzewa, do którego po kawałku blaszki spływają krople przezroczystej cieczy. 

Sok z brzozy (zdjęcie ilustracyjne)Sok z brzozy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. iStock/myshkovsky

Jakie są właściwości zdrowotne soku z brzozy?

Sok pozyskiwany z pnia z brzozy występuje również pod nazwą oskoła lub bzowina. Zawiera naturalne kwasy roślinne, aminokwasy, w tym witaminę C i witaminy z grupy B, a także miedź, potas, cynk, wapń, żelazo i fosfor, dlatego po ten napój powinny sięgać osoby zmagające się z ich niedoborami. 

Sok z pnia brzozy wykazuje właściwości przeciwzapalne, wzmacnia odporność, a także łagodzi gorączkę i niektóre dolegliwości bólowe. Jego spożywanie zaleca się osobom zmagającym się z problemami reumatoidalnymi, ponieważ działa wzmacniająco na stawy. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i co ważne - wspomaga i regeneruje wątrobę.

Sok z brzozy warto także pić ze względów estetycznych i kosmetycznych. Działa wzmacniająco na włosy i paznokcie, a stosowany w formie płukanki zapewni włosom piękny blask i odżywienie. Z kolei nakładany na cerę, świetnie ją tonizuje, oczyszcza i odżywia. Innym zastosowaniem soku z brzozy jest także wspomaganie w walce z nadmierną potliwością dłoni i stóp

Jak zdobyć i stosować bzowinę?

Jeśli na twoim podwórku rośnie brzoza, nie masz w zasadzie żadnego problemu, by pozyskać cenny sok. Wystarczy w pniu zrobić niewielkie nacięcie i pod nim przymocować słoik lub butelkę, do której będzie spływał. Możesz spróbować także podczas spaceru do lasu, jednak nie wolno pozyskiwać soku z drzew objętych ochroną (np. pomników przyrody) oraz taki, które rosną w parkach narodowych. 

By działanie soku było w pełni zadowalające, warto wypijać 2 szklanki napoju dziennie przez dwa tygodnie. Po tym czasie można zaobserwować pierwsze efekty, najszybciej można zauważyć wpływ na włosy oraz cerę. Niewątpliwą zaletą kuracji bzowiną jest jej przyjemny i orzeźwiający smak - sok jest lekko słodki, jednak nie jest lepki ani mulący. Ważną rzeczą jest to, że sok z brzozy szybko się psuje i w lodówce wytrzymuje jedynie 3-4 dni. Soku nie należy pasteryzować, jednak można kupić go w sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością przez cały rok. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA