Po tym nawozie porzeczki będą rosły jak szalone. Owocne plony gwarantują te dwa naturalne składniki

Owocne plony w ogrodzie wymagają nie tylko odpowiednich warunków, plewienia czy oprysków. Jeśli zatem marzysz o krzewach porzeczki uginających się od owoców, zastosuj także wiejski nawóz, który przygotujesz zaledwie z dwóch produktów. W składzie sama natura, która gwarantuje spektakularny efekt.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ogródkach działkowych, przydomowych ogrodach, a także tarasach o dużej powierzchni nie może zabraknąć uprawy ekologicznych warzyw, ziół czy owoców. Nic nie pomoże w tym tak jak odpowiedni nawóz i pielęgnacja. Jeśli zatem zależy ci na owocnych plonach postaw na naturę i wyeliminuj chemiczne środki. 

Zastosuj ten naturalny nawóz, a krzewy porzeczki będą się uginać

Krzewy porzeczki to nie tylko piękna ozdoba, wspomnienie beztroskich lat dzieciństwa czy chluba ogrodnika. Roślina rodząca owoce to prawdziwy skarb, który zasili domowe menu obłędnymi wypiekami, przetworami, nalewkami czy deserami. Wcześniej jednak należy ją odpowiednio pielęgnować, nawozić, plewić i zapewnić odpowiednie warunki takie jak właściwa gleba czy nasłonecznienie. Warto podkreślić, ze odpowiednio nawożony krzew porzeczki jest w stanie hojnie wydawać owoce przez nawet 15-20 lat.

Kluczowa jest zatem obserwacja - jeśli pąki zaczęły pękać, a listki z dnia na dzień są coraz większe, to sygnał, że roślina wkroczyła w czynny tryb rozwoju. Co za tym idzie, pora na nawożenie! Krzewy porzeczki lubują się w naturze - mowa tu o kurzym oborniku, który przyczyni się do pięknego rozwoju rośliny, ale także owocnych, licznych plonów. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Naturalny nawóz dla krzewów porzeczki 

Metodą z którą na próżno konkurować jest wiejski patent z kurzym obornikiem. Taki zabieg pięknie odżywi krzewy porzeczki, dzięki czemu roślina da owocne i liczne plony. Zasada jest bardzo prosta - wystarczy sięgnąć po obornik granulowany - dostępny w niemal wszystkich sklepach ogrodniczych lub pofatygować się o ten naturalny. 

Do przygotowania nawozu z granulowanego obornika kurzego będzie potrzebna także woda - 10 l odstanej, minimum pięć godzin lub najlepiej zgromadzonej deszczówki. Wówczas łączymy litr obornika z wyżej podaną proporcją wody, dokładnie mieszamy w dużym wiadrze i gotowe. Sięgając jednak po świeży obornik, trzeba uzbroić się w nieco więcej cierpliwości, ponieważ zawiera mnóstwo azotu, więc mógłby nawet spalić krzaki porzeczek. W związku z tym taki napar należy odłożyć na 7-8 tygodni. Przygotowanie powinno być zatem dużo wcześniejsze. Odpowiednie proporcje to: 2,5 l obornika oraz 7,5 litra wody - całość dokładnie mieszamy i odkładamy na kilkotygodniowe leżakowanie. 

Jak podlewać porzeczki - najwazniejsze zasady 

Nawóz z kurzego obornika należy jednak odpowiednio rozcieńczyć przed podlaniem krzewów. Na początku całość trzeba dokładnie wymieszać, by zawartość z dna uniosła się do góry. Wówczas trzeba szybko zanurzyć w nim słoik o pojemności 0,5 litra i nabrać roztwór. Taką porcję trzeba rozrzedzić w 10 l wody. 

10 litrów rozrobionego koncentratu przypada na jeden krzew (minimum trzyletni). Nawóz należy wylać na mokrą glebę - najlepeij robić to po deszczu, jednak w suchej porze można po prostu podlać roślinę i przystąpić do procesu nawożenia. Porzeczki należy zasilać dwa razy w sezonie - po raz pierwszy w początkowym stadium wegetacyjnym, a potem dopiero po kwitnieniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.