Ziemia okrzemkowa, znana też pod nazwą diatomit, to rodzaj skały powstałej z pancerzyków okrzemek. W środowisku naturalnym można ją znaleźć w wilgotnych miejscach i zbiornikach wodnych. Ma różne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z nich jest ogrodnictwo. Dzięki zastosowaniu ziemi okrzemkowej można skutecznie walczyć ze ślimakami i innymi szkodnikami.
Diatomit to biały lub lekko żółty proszek, który nie wydziela charakterystycznego zapachu. Ziemia okrzemkowa nie rozpuszcza się w wodzie. Należy do jednego z naturalnych środków, jakie stosuje się w ogrodnictwie w celu ograniczenia występowania szkodników takich jak ślimaki i mszyce. Ten rodzaj nawozu jest bogaty w krzem, pomaga też w retencji wody w glebie. Z tego powodu świetnie sprawdza się podczas suszy.
Co ciekawe, diatomit, dzięki właściwościom filtracyjnym, jest wykorzystywany przy produkcji m.in. whisky, wina, wody, papieru oraz cegły izolacyjnej. W ogrodnictwie używa się go w postaci pylistej. Taką ziemią opyla się rośliny. Powłoka, jaka na nich powstaje, chroni liście i łodygi przed szkodnikami. Ziemią okrzemkową posypuje się też glebę dookoła roślin. W ten sposób powstaje swego rodzaju bariera ochronna. Jak wygląda to w praktyce? Diatomit uszkadza powłoki ciał niektórych szkodników, sprawia, że w wyniku kontaktu z mikroskopijnymi ostrymi krawędziami, obumierają.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl