Domowy pasztet na Wielkanoc z grzybami i wątróbką. Nie dodawaj bułki, nietypowy składnik sprawi, że będzie pyszniejszy

Pasztet na Wielkanoc to absolutny obowiązek każdej szanującej się gospodyni i gospodarza. Wbrew pozorom pasztet nie jest trudny do wykonania, jednak nieco czasochłonny. Dziś podpowiemy wam jak sprawnie zrobić staropolski klasyk z mnóstwem mięsa i grzybami. Nie będzie tam jednak namoczonej bułki - inny, trochę nietypowy składnik fantastycznie ją zamieni. Zobaczycie, będzie tak pyszny, że zniknie ze stołu jeszcze przed żurkiem.

Więcej przepisów na dania wielkanocne znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Dziś stawiamy na staropolską klasykę - domowy pasztet z trzech mięs, grzybów i wątróbki. Idealny na Wielkanoc - ma się nawet wrażenie, że ten przepis jest wręcz stworzony dla tego święta. Jednak klasyka klasyką, ale kto powiedział, że nie można jej trochę udoskonalić? Do masy na pasztet zwykle dodaje się pszenną bułkę namoczoną w mleku lub bulionie. To jest jak najbardziej w porządku, jednak dziś postawimy na inny, może dla niektórych nietypowy dodatek, który wbrew pozorom fantastycznie podkręci smak pasztetu i nada mu lekkości i delikatności. Chodzi o drożdżową chałkę. Taki pasztet będzie hitem Wielkanocy.

Domowy pasztet na Wielkanoc - trzy mięsa, grzyby, wątróbka i chałka

Składniki:

  • 1 kg wieprzowiny, najlepiej karkówki
  • 1 kg wołowiny (najlepiej lekko przerośniętej tłuszczem lub wołowiny z kością)
  • 1 kg mięsa drobiowego (polecam kaczkę lub indyka)
  • ok. 500-600 g wątróbki drobiowej
  • garść suszonych grzybów
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • pół selera
  • por
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 3 jajka
  • ok. 3/4 chałki drożdżowej
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, gałka muszkatołowa
  • bułka tarta do obsypania formy
  • masło

Sposób wykonania:

  1. Mięso podziel na części, włóż do dużego garnka i zalej zimną wodą tak, by sięgała na "2 palce" ponad poziom mięsa. Włącz mały ogień i zagotuj. Zbierz szumowiny, dodaj kilka kulek ziela angielskiego, 4-5 listków laurowych i obraną i pokrojoną włoszczyznę. Gotuj na wolnym ogniu, aż mięso, szczególnie wołowina będzie całkiem miękkie. 
  2. Suszone grzyby zalej gorącą wodą i mocz je przez ok. 2 godziny. Następnie zagotuj je z listkiem laurowym i szczyptą soli. Gotuj do miękkości. 
  3. Wątróbkę oczyść z błon i opłucz w zimnej wodzie. Następnie dodaj ją do wywaru i gotuj 20 minut. Następnie całość osól i wyłącz palnik pod garnkiem. Pozostaw całość, by ostygła.
  4. Chałkę porwij na kawałki i zalej ją mlekiem lub wywarem, w którym gotowało się mięso. 
  5. Kiedy mięso ostygnie, wyjmij je z wywaru, dokładnie oddziel od kości i chrząstek i zmiel w maszynce o drobnych oczkach. Na tych samych oczkach zmiel chałkę, marchewkę i pietruszkę z wywaru oraz wątróbkę. Grzyby i czosnek zmiel na grubszych oczkach. 
  6. Całość przełóż do miski. Białka oddziel od żółtek. Z białek ubij sztywną pianę, a żółtka dodaj bezpośrednio do miski z mięsem. Zacznij masować całość, stopniowo dolewając po odrobinie wywaru mięsnego i grzybowego (jeśli chcesz podkreślić grzybowy smak pasztetu).
  7. Dopraw solą, pieprzem, majerankiem i gałką muszkatołową, a kiedy uzyskasz już gładką masę, dodaj pianę z białek i delikatnie ją wmasuj, by pasztet był delikatny i puszysty.
  8. Przygotuj formy keksowe, wysmaruj je masłem i oprósz bułką tartą, by pasztet się nie przykleił. Następnie wyłóż masę na pasztet, wyrównaj wierzch i włóż do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na ok. 1,5 godziny. Następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Taki pasztet będzie idealny nie tylko na Wielkanoc - z powodzeniem możesz go zamrozić i zajadać się nim, kiedy tylko najdzie cię ochota.

Więcej o:
Copyright © Agora SA