Co można sadzić w październiku? Kalendarz ogrodnika jest pełen jesiennych prac

Jesień to wyjątkowo pracowity okres dla ogrodników. Porządki kończą sezon i przygotowują działkę na nadejście zimy, a po niej urodzajnej wiosny. Co zatem można sadzić w październiku? To idealny moment na zasadzenie drzew i krzewów owocowych, ale także popularne kwiaty i rośliny iglaste lubują się w tej porze roku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jesienne prace w ogrodzie nie kończą się na zebraniu plonów. Październik to miesiąc, w którym działkowych obowiązków nie brakuje. Poza porządkami, zabezpieczeniem mebli i niektórych roślin, czy skoszeniem trawy warto zasadzić niektóre krzewy czy cebule. Ta jesienna rutyna sprawi, że lepiej się przyjmą, a co za tym idzie, będą pięknie rosły w przyszłym sezonie. 

Agata Hącia: Niektórym łatwiej jest wymówić 'bł' w 'jabłku', innym - 'pł'Kiedy zbierać jabłka? Stąd dowiesz się, kiedy nadszedł odpowiedni moment

Co sadzić w październiku? Te rośliny najlepiej przyjmą się jesienią

Jesień to piękna i malownicza pora roku, która jednocześnie oznacza napięty grafik w kalendarzu każdego ogrodnika. Szczególnie pracowity jest październik - nie tylko z powodu zbioru plonów i zabezpieczania roślin przed mrozem i śniegiem. Ważną czynnością jest także zasadzenie i przesadzanie bylin. 

Warzywa, które siejemy do gruntu w październiku, to przede wszystkim: czosnek, koper ogrodowy, modrak morski, szpinak czy roszponka. Wszystkie wyżej wymienione zaczynają kiełkować na początku wiosny, dlatego warto już teraz się przygotować. Na liście smacznych produktów, które warto posiać już w październiku, wymienić można także cebulę, marchew i pietruszkę ozimą oraz jadalne kwiaty takie jak: nagietek, czarnuszka, fiołek czy niezapominajka. Ta metoda pozwoli na przyspieszenie zbiorów od około dwóch do trzech tygodni w porównaniu z siewem wiosennym.

W październiku warto zasadzić drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem np. porzeczkę, agrest, jabłonie czy grusze. To właśnie jesienią najlepiej przyjmą się w glebie. Istotne w tym okresie są także drzewka i krzewy liściaste, zakupione z odkrytymi korzeniami, takie jak brzoza czy porzeczka krwista. W październiku sadzimy również róże, a jeszcze do połowy miesiąca przesadzić możemy rośliny iglaste. Warto podkreślić, że krzewy różane powinniśmy ulokować w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Rośliny te potrzebują wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża o dużej zawartości próchnicy. 

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Październik - miesiąc roślin cebulowych

Październik to także okres, w którym można sadzić rośliny cebulowe. Należą do nich m.in.: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice i lilie. Warto podjąć się tej pracy, bo piękne efekty zaskoczą nas już wczesną wiosną - wtedy rośliny rozkwitną i ucieszą pięknymi kolorami. Pamiętajmy, by wybierać cebule duże, zdrowe i bez widocznych uszkodzeń. Ponadto rośliny nie powinny mieć wyrośniętych liści ani korzeni. 

Poza ostatnimi, jesiennymi sadzonkami, warto pamiętać także o zabezpieczeniu pozostałych roślin przed nadchodzącą zimą. Śnieg, mróz czy wiatr mogą zaszkodzić i przemrozić krzewy, cebulki i rośliny. Takie warunki atmosferyczne źle znoszą zwłaszcza pnącza, byliny i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Najlepszą metodą ocieplania roślin jest okrywanie ich białą agrowłókniną okryciową, kapturami ochronnymi bądź też ich kopczykowanie, przykrywanie słomą lub ściętymi gałązkami iglastych drzew. 

Więcej o: