Smak z dzieciństwa, który albo kochasz, albo nienawidzisz. Ten babciny dodatek do obiadu to prawdziwy klasyk

Marchewka z groszkiem była prawdziwym obiadowym hitem czasów PRL-u, kiedy dostęp do wielu produktów spożywczych był ograniczony. Dla wielu osób ten dodatek do obiadu jest wspomnieniem z dzieciństwa, jednak dla niektórych niekoniecznie dobrym. Czas więc odczarować stary przepis i na nowo zasmakować w babcinym obiadku.

Marchewka z groszkiem jest idealnym dodatkiem do domowego obiadu - świetnie komponuje się z ziemniakami i kotletami, zarówno mięsnymi, jak i tymi wege. Dodatek podawany na ciepło przywróci smak dzieciństwa u babci.

Głównymi składnikami są oczywiście warzywa, jednak nie obejdzie się tu bez odpowiednich przypraw oraz zasmażki, które nadadzą odpowiedniego smaku i konsystencji. Do przygotowania dodatku najlepiej użyć mrożonego groszku, który nie zawiera konserwantów i wzmacniaczy smaku. Tym sposobem uzyskasz smak, który pamiętasz z młodzieńczych lat, albo i nawet lepszy.

Zobacz wideo Resztki z rosołu? Przygotuj galaretkę "zero waste"

Marchewka z groszkiem na ciepło. Przepis na babciny klasyk

Przygotowanie marchewki z groszkiem jest wbrew pozorom banalnie proste. Potrzebne składniki to:

  • 500 g marchewki (świeżej, mrożonej lub ew. konserwowej)
  • 200 g groszku (mrożonego lub ew. konserwowego)
  • łyżka masła
  • łyżeczka mąki pszennej
  • pół szklanki wody
  • pół łyżeczki soli
  • 1/3 łyżeczki cukru.

Świeżą marchewkę umyj, obierz i pokrój w drobną kostkę, umieść w garnku i zalej wodą, dopraw solą i cukrem. Gotuj przez ok. 15 minut do miękkości. Następnie połącz z ugotowanym lub konserwowym groszkiem.

Jeżeli korzystasz z mrożonych warzyw, umieść marchewkę i groszek w garnku, zalej wodą i gotuj przez około 9 minut, aż zmiękną.

Następnie przejdź do przygotowania zasmażki. Na patelni rozpuść masło, a następnie przesyp na nie mąkę i mieszaj około minuty. Gotową zasmażkę dodaj do marchewki z groszkiem i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany dodatek możesz podawać od razu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA