Koleżanka z redakcji zrobiła takie szparagi. Po przepis ustawiła się kolejka. "Tak dobrych nie jadłam"

Szparagi to jeden z bardziej wyczekiwanych sezonowych rarytasów. Czasem nie potrzeba im wiele, by smakowały nieziemsko. Nawet prosty przepis może zapaść w pamięć na długo. Jednym z takich przepisów jest właśnie ten, który przetestowała nasza koleżanka z redakcji. Dodała do szparagów tylko kilka składników, a były tak dobre, że każda z nas chciała je zrobić zaraz po powrocie do domu.

Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiosna i wczesne lato to taki czas, kiedy na naszych talerzach szparagi lądują baaardzo często. Sezon na nie jest dość krótki, więc chcemy się nacieszyć tymi warzywami, dopóki są dostępne. Zazwyczaj podaje się je z jajkiem w koszulce oraz z sosem holenderskim. Takie połączenie to jak najbardziej strzał w dziesiątkę, ale warto dać szansę również innym przepisom. Niedawno nasza koleżanka z redakcji przyniosła przepyszne szparagi z zaledwie kilkoma prostymi dodatkami. Efekt końcowy był jednak tak powalający, że każda z nas chciała od niej przepis. Na szczęście chętnie się nim z nami podzieliła, a my dzielimy się tutaj.

Zobacz wideo Zobacz też nasz przepis na szparagi z jajkiem i parmezanem

Przepis na szparagi z fetą i pomidorkami

Składniki:

  • pęczek szparagów (lub pół pęczka, w zależności od tego, jak duże masz naczynie),
  • pół opakowania sera feta,
  • jajko (ewentualnie dwa),
  • 1-2 ząbki czosnku (w zależności od tego, jak bardzo czosnkowe potrawy lubisz),
  • pomidorki koktajlowe*,
  • oliwa z oliwek do pokropienia,
  • sól i pieprz do smaku,
  • chrupiąca bagietka do podania.

*Przepis można dowolnie modyfikować. Zamiast pomidorków koktajlowych można też użyć pomidora malinowego. Przed dodaniem do szparagów należy go pokroić na kawałki. Można też całkowicie zrezygnować z jajek, jeśli ktoś nie przepada, nie ma ochoty lub nie może ich jeść.

Sposób przygotowania:

Szparagi układamy w naczyniu żaroodpornym. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do szparagów. Wbijamy jajko lub dwa, jeśli taką mamy ochotę. Pomidorki koktajlowe kroimy na połówki i dorzucamy do naczynia ze szparagami. Skrapiamy oliwą. Fetę kruszymy na mniejsze kawałki i posypujemy nią składniki ułożone w naczyniu. Znów skrapiamy oliwą. Tak przygotowane szparagi pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez około 10 minut. Przyprawimy wedle uznania. Podajemy z bagietką, najlepiej chrupiącą.

Jak rozpoznać czy szparagi są świeże? Zwróć uwagę nie tylko na wygląd

Wygląd jest jak najbardziej istotny, ale nie tylko on się liczy. Poza oceną, czy szparagi nie są zwiędnięte i nie mają oznak gnicia lub pleśni, powinniśmy sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Należy potrzeć o siebie końcówkami szparagów. Jeśli będą wydawały charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, to znaczy, że są świeże. Końcówki nie mogą być też zwiędnięte i wysuszone. 

Jeżeli kupiliście trochę więcej szparagów i chcecie je zachować na później, śmiało możecie je zamrozić. Trzeba je tylko odpowiednio do tego przygotować. I w przypadku białych, i gdy mowa o zielonych, trzeba zacząć od dokładnego ich umycia i osuszenia. Zielonym szparagom odkrawamy zdrewniałe końcówki, białe natomiast obieramy ze skórki (całą łodygę pod główką). Następnie dzielimy je na porcje i wkładamy do pojemników lub torebek strunowych. Zabezpieczone w taki sposób mogą leżeć w zamrażalniku przez trzy miesiące.

Więcej o: